Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Angela Merkel nem figyel oda eléggé az emberek aggodalmaira és félelmeire, ezt az is mutatja, hogy már Horst Seehofer bajor miniszterelnök képviseli a többségi akaratot, és nem a kancellár – mondta a Spiegelnek Edmund Stoiber korábbi CSU-s bajor miniszterelnök, aki nem zárta ki, hogy a CSU saját kancellárjelöltet állítson a következő, 2017-es választáson.
Egyelőre nem zárja ki Edmund Stoiber korábbi CSU-s bajor miniszterelnök, hogy pártja saját kancellárjelöltet állítson a 2017-es szövetségi választáson. A Spiegel azon kérdésére, hogy a választáson a CDU elnöke, Angela Merkel automatikusan a CSU kancellárjelöltje is lesz-e, Stoiber úgy válaszolt: „Ezt a kérdést most még nem tudom megválaszolni. Addig még tartalmilag is van tennivalónk.” Mivel a menekültpolitika kérdésében lényeges nézetkülönbség van a CDU és a bajor CSU között, így egyelőre nem zárta ki egy önálló CSU-s kancellárjelölt indítását sem a politikus.
A kancellár menekültpolitikáját élesen kritizálta a volt bajor miniszterelnök. Stoiber szerint Merkel nem figyel oda az emberek félelmeire és aggodalmaira, a „wir schaffen das” („megcsináljuk”) jelmondat pedig nem sokat ér, mivel nem jelent semmi konkrétat – fejtette ki.
A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy időközben Horst Seehofer bajor miniszterelnök képviseli a többségi véleményt, nem pedig Angela Merkel – tette hozzá Stoiber. Szerinte legkésőbb a würzburgi és ansbachi támadások után egyértelművé kellett volna válnia, hogy az ellenőrizetlen bevándorlás biztonsági problémát jelent.
Stoiber a megosztottságért közvetve az EU-t is felelőssé tette, mondván, a „humanitárius imperatívusz” politikájával nem lehet közös irányt kialakítani Európában.