A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Szombat reggelre az Erdogan-féle állami vezetés nagyrészt helyreállította a hatalmát azután, hogy péntek estétől komoly erőkkel katonai hatalomátvételbe kezdett a hadsereg egy csoportja. Mintegy kilencven halottja és több mint ezer sérültje van az éjszakai eseményeknek, közöttük sok civil is.
Péntek este katonai hatalomátvételi kísérletbe kezdett Törökországban a hadsereg egy jelentős csoportja. Katonai osztagok lezárták Isztambulban a Boszporusz hídjait, Ankara és Isztambul fölött katonai vadászgépek és helikopterek közöltek, lövöldözésekek, robbanások történtek mindkét nagyvárosban.
Recep Tayyip Erdogan török elnök az események kezdete után órákkal szólalt meg: utcára hívta az embereket, hogy kiálljanak mellette és a török demokrácia mellett, s hogy szálljanak szembe a hadsereggel. Az éjszaka folyamán tömegek vonultak ki az utcákra, felvonulva a puccsista katonák és járműveik köré, Erdogant éltetve.
Az ankarai török parlamentet és elnöki palotát az éjszaka folyamán megtámadták. Az isztambuli rendőrkapitányságnál is lövöldözés volt, a repülőtér előtt tankok álltak.
Szombat hajnalra az Erdogan-féle államvezetés nagyrész visszaállította a hatalmat. A Boszporusz hídjait elzáró katonák megadták magukat. Erdogan hazaárulásnak minősítette a puccskísérletet. Szerinte régi ellenlábasa, az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen tehet a puccskísérletről. Gülen azonban közölte: nincs köze az eseményekhez és elítéli a puccsot.
Szombat reggel még érkeznek hírek lövöldözésekről.
Az éjszakai harcoknak eddig mintegy 90 halottja és több mint ezer sebesülje van, közöttük civilek is.
Barack Obama amerikai elnök kijelentette: a török pártoknak a demokratikusan megválasztott kormányzatot kell támogatnia. A NATO arra kérte a NATO-tag Törökországot, hogy tartsa tiszteletben a demokratikus intézményeket.