Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
„Az egység és az együttműködés a brit népszavazás előtt is fontos volt, most azonban még annál is fontosabb” – nyilatkozta az EU és a NATO kapcsolatáról az észak-atlanti szövetség főtitkára. Jens Stoltenberg még a brit referendum előtti napon úgy vélte: a britek Európai Unióban maradása kulcsfontosságú a transzatlanti biztonság szempontjából.
Az Egyesült Királyság uniós tagságát elutasító, múlt heti népszavazás nyomán minden korábbinál fontosabbá vált a NATO és az Európai Unió közötti együttműködés - hangsúlyozta Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára kedden Brüsszelben.
„Világos üzenetet kell küldenünk, hogy az uniós távozásról szóló brit döntés nem jelenti azt, hogy nem vagyunk képesek együttműködni” – mondta Stoltenberg, aki részt vesz az uniós állam- és kormányfők kedd esti tanácskozásának a NATO-val való együttműködés fokozásáról szóló részén. „Az egység és az együttműködés a brit népszavazás előtt is fontos volt, most azonban még annál is fontosabb” – tette hozzá.
Az Európai Unió huszonnyolc tagországa közül huszonkettő a NATO-nak is tagja, ezek között van az Egyesült Királyság is, amelynek távozása egyes félelmek szerint veszélybe sodorhatja az EU közös biztonságpolitikai erőfeszítéseit.
A hűség változatlan
A NATO-főtitkár keddi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy még túl korai lenne megjósolni a brit referendum végeredményének minden következményét, a londoni kormány azonban biztosította arról, hogy a szigetország szövetségesi hűsége változatlan.
Stoltenberg a brit referendumot megelőző napon úgy vélekedett, hogy az Egyesült Királyságnak az Európai Unióban maradása kulcsfontosságú lenne a transzatlanti biztonság szempontjából. „Egy erős Nagy-Britannia egy erős Európában jó Nagy-Britanniának és ugyanúgy jó a NATO-nak is” – fogalmazott.