Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
Támogatja a lengyel püspöki kar kezdeményezését az abortusz teljes betiltására Beata Szydło kormányfő. A miniszterelnök ugyanakkor leszögezte: még semmilyen javaslatot sem terjesztettek be a kérdésben, és ha végül lesz parlamenti szavazás az ügyben, akkor sem lesz kötelező szavazás párton belül sem, mindenki a lelkiismerete szerint voksolhat.
Személyesen támogatná az abortusz teljes betiltását, de nem rendelne el ez ügyben szavazási pártfegyelmet Beata Szydło kormányfő, aki csütörtökön a lengyel közszolgálati rádiónak nyilatkozott a püspöki kar erre vonatkozó felhívásáról. Hasonló állásponton van Jaroslaw Kaczyński, a kormánypárt elnöke is.
A terhességmegszakítás szabályozásának szigorítását és az emberi élet teljes körű védelmét szerdán a lengyel püspöki kar elnöksége szorgalmazta egy felhívásban. A lengyelországi életvédő egyesületek pedig nemrégiben aláírásgyűjtést kezdeményeztek a terhességmegszakítást teljességgel tiltó, ugyanakkor a beteg gyermekeket nevelő családok számára nagyobb anyagi és szakértői támogatást is feltételező törvényjavaslat támogatására.
A rádióbeszélgetés során Szydło elmondta: rossz dolog lenne, ha az ennyire érzékeny témával foglalkozó, egyelőre be nem terjesztett törvényjavaslat politikai harc tárgyává válna. Aláhúzta: a témáról tárgyilagos vitát kell folytatni. „Érdemes lenne a szakértők, a tekintélyek hangját meghallgatni” – mondta. Amennyiben sor kerül parlamenti szavazásra, „mindnyájan saját lelkiismeretünk szerint járunk el” – jelentette ki, hozzátéve: „ami a magam, Beata Szydło személyes véleményét illeti – igen, támogatom a kezdeményezést”.
Az ellenzék megosztott a kérdésben
A püspökkari felhívásról csütörtökön Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) elnöke is nyilatkozott a sajtónak. „Katolikusként az ilyen ügyekben alárendelem magam a püspökök által hirdetett tanításnak” – mondta, hangsúlyozva egyúttal, hogy a PiS-ben a lelkiismereti ügyekben nem kötelez szavazási fegyelem. Mindazonáltal elmondta: meggyőződése, hogy frakciójának „óriási többsége, meglehet, hogy mindenki” támogatná a törvény szigorítását.
Az abortusz teljes megtiltását a harmadik legnagyobb parlamenti tömörülés, az ellenzéki Kukiz´15 elnöke is támogatná. Pawel Kukiz is hangsúlyozta: személyes álláspontjáról van szó.
A jelenlegi előírásokról szóló vita megnyitását a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) képviselőinek nagy része, valamint a szintén ellenzéki Nowoczesna (Modern) utasítja el. Grzegorz Schetyna, a PO elnöke csütörtöki sajtóértekezletén úgy vélekedett: amennyiben a téma napirendre kerül, ez „érzelmi alapú, meggondolatlan és rossz reakciókat vált ki nemcsak a parlamentben, hanem országszerte is”.
Már eddig is szigorú volt a szabályozás
Az 1993-ban elfogadott, a magzat védelméről szóló lengyel törvény értelmében az abortusz abban az esetben megengedett, ha a terhesség nemi erőszak következménye, az anya élete veszélyben forog, vagy a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett. Az első esetben a beavatkozás a magzat 12 hetes koráig, az utóbbi kettőben 24 hetes koráig végezhető el.
A szigorítás mellett megszólalók azzal érvelnek: nem szabad tönkretenni az emberi életet, mely a fogantatással kezdődik, és csak a természetesen bekövetkezett halállal ér véget. Az utóbbi napokban többen emlékeztettek egy március eleji esetre az egyik varsói kórházból: a jelenlegi keretek között törvényesen, a Down-szindrómára valló orvosi dokumentáció alapján abortuszt végeztek egy, a terhesség 24. hetében járó asszonynál, és az ennek ellenére élve született babát minden orvosi segítség nélkül egy órán keresztül haldokolni hagyták. Életvédők szerint lengyelországi kórházakban hasonló esetek többször is előfordultak.