Cameron: A brit EU-kilépés ugrás a sötétbe

2016. február 21. 17:03

Nagy-Britannia EU-ban maradása mellett érvel immár David Cameron brit miniszterelnök. Cameron szerint ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból, az „ugrás lenne a sötétbe”, és további kockázatok felesleges vállalását jelentené az egyébként is bizonytalan jelenlegi időszakban. A kilépéssel a „szuverenitás illúzióját” lehetne csak megteremteni, de az unión kívülről Nagy-Britannia elveszítené befolyását Európában – mondta. Skócia népe ráadásul valószínűleg az EU-ban maradás mellett voksolna, így újra szakadás fenyegetheti Nagy-Britanniát.

2016. február 21. 17:03

A brit miniszterelnök szerint ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból, az „ugrás lenne a sötétbe”, és további kockázatok felesleges vállalását jelentené az egyébként is bizonytalan jelenlegi időszakban.

David Cameront a BBC televízió vasárnapi magazinműsorában a brüsszeli EU-csúcson pénteken elért reformegyezségről, illetve a brit EU-tagság sorsáról szombaton hivatalosan is meghirdetett, június 23-ára kiírt népszavazásról kérdezték. Arra a felvetésre, hogy a brit kormány szándékaival ellentétben nem sikerült elérni a más EU-tagállamokból érkező munkavállalók külföldön élő gyermekei után felvett családi pótlék teljes megszüntetését, Cameron kijelentette: a nagy vívmány ebben a kérdésben az, hogy a külföldi EU-munkavállalók nem a briteknek járó összeget kapják a jövőben, hanem annyit, amennyi jobban tükrözi a hazájukban honos megélhetési költségeket.

A kilépés a szuverenitás illúzióját jelenti

Arra a kérdésre, hogy megvalósítható lesz-e ennek kidolgozása a 27 többi EU-társállam mindegyikére, a brit kormányfő azt mondta: nincs szó bonyolult számítási képletekről, csak meg kell határozni az egyes EU-országok relatív megélhetési költségeit. Cameron elvetette a kilépést pártolók azon érvelését, hogy Nagy-Britannia csak az Európai Unión kívül nyerheti vissza teljes szuverenitását. A kilépéssel a „szuverenitás illúzióját” lehetne csak megteremteni, de az unión kívülről Nagy-Britannia elveszítené befolyását Európában – mondta.

Hozzátette: az EU-csúcson elért megállapodással Nagy-Britannia úgy tud az EU tagja maradni, hogy nem kell részt vennie a mind szorosabbra fonódó integráció folyamatában, nem kell feladnia a fontot, és nem kell csatlakoznia a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez.

Cameron szerint a kilépést pártoló kampánycsoport érvelésének gyengesége az, hogy ha Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból, „az EU attól még itt lesz az ajtónk előtt”, és például diszkriminációt alkalmazhat a brit üzleti szférával szemben, ami ellen a brit kormány az unión kívülről nem sokat tehetne.

Nem kérnek a skótok az EU-kilépésből

Megszólalt a vasárnapi BBC-műsorban Nicola Sturgeon skót miniszterelnök is, akit arról kérdeztek, hogy ha az EU-tagságról tervezett népszavazáson a brit lakosság egészének többsége a kilépésre, a skót lakosság többsége viszont a bennmaradásra voksol, akkor időszerűvé válna-e egy újabb referendum a skót függetlenségről. Sturgeon szerint ez „szinte biztosra vehető”, és ha Skóciát „akarata ellenére kirángatják az EU-ból”, akkor azok is úgy gondolhatják, hogy az EU-tagság biztosítéka a függetlenség, akik az előző népszavazáson az elszakadás ellen voksoltak. Skóciában 2014 szeptemberében tartottak népszavazást a függetlenné válásról. A referendumon az elszakadást ellenző erők győztek 55,3 százalékos szavazataránnyal, és David Cameron a voksolás másnapján kijelentette, hogy a skót függetlenség kérdése „egy nemzedéknyi időre, sőt talán végérvényesen rendeződött”.

Nicola Sturgeon azonban már korábban is többször utalást tett arra, hogy ha felmerülne a brit EU-tagság megszűnésének kockázata, akkor újból napirendre kerülhet a népszavazás a skót függetlenségről.

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
antioxi
2016. február 22. 15:56
A V4 országok érdeke, hogy Nagy Britannia az EU tagja maradjon. Vak, aki ezt nem látja.
12345
2016. február 21. 22:56
Remélem kilépnek az EUbol az orvosainkat pedig hazaküldik...
smarton
2016. február 21. 19:12
Akkor eldőlt. Kémkedni jött Orbánhoz... Ez is egy fajtiszta, kifinomult kizsákmányoló csupán. Semmi nem kell neki, ami az EU (a migrik fogadása alól rég fel van mentve), természetesnek veszi, hogy gazdag és szegén ország "egyenrangú" az EU-ban. Ja, nem. Az üzleti lehetőség és befolyás az EU-ban, az kell neki. A fejlett, demokratikus, kapitalista nyugat. Ezeknek még királyuk is van, azt se szégyenlik, sőt. Mi magyarok miért nem merünk MINDENRE büszkének lenni? Miért lenne egyesek szerint lehetetlen egy király, pl? A mi alkotmányunk is van olyan régi, hajszál híján, mint a Magna Carta. De nekünk vérszerződésünk is volt,nekik meg mese-Merlinjük. "A Magna Carta Libertatum („Nagy szabadságlevél”) az 1215. június 15-én Földnélküli János angol király által aláírt, a rendi jogokat biztosító szabadságlevél, az angol alkotmányfejlődés egyik legfontosabb állomása." "Az Aranybulla szűkebb értelemben a II. András magyar király által az 1222-es székesfehérvári országgyűlésen kiadott, függőpecséttel ellátott királyi okirat. I. András Aranybullája a magyar történeti alkotmány egyik legfontosabb törvényeként a megszületését követő későbbi századokban hivatkozási alap volt a rendi szabadság védelmében, a 16. századtól pedig egészen a 20. század közepéig az írott törvénycikkelyeiben vagy csak a szellemében" NINCS KÜLÖNBSÉG! Viszont nem raboltuk le a fél világot, nem játszunk világcsendőrt, és még nem uralkodik rajtunk teljesen a pénz. Merjünk büszkének lenni és nyugodtan lenézhetjük ezeket a saját mocskukban fuldoklókat.
egysegelem
2016. február 21. 18:22
http://goo.gl/eUqmon
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!