Lengyelország leeresztette az új Vasfüggönyt: példátlan méretű erődrendszer emelkedik a határon
A miniszterelnök is megszólalt.
Andrzej Rzeplinski alkotmánybírósági elnök elleni fegyelmi eljárás elindítására szólította fel a lengyel alkotmánybíróságot Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter. A kormányzó PiS érvénytelenítette a PO-PSL ellenzékbe került koalíciójának augusztusi törvényét, valamint ennek az alapján megválasztott öt alkotmánybíró mandátumát. A bírák kinevezését Andrzej Duda elnök megtagadta, azzal érvelve, hogy megválasztásukkor a távozó kormánypárt megsértette a demokrácia elveit.
Andrzej Rzeplinski alkotmánybírósági elnök elleni fegyelmi eljárás elindítására szólította fel a lengyel alkotmánybíróságot Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter, a szerdán benyújtott javaslat a több hete tartó alkotmánybírósági vitával van kapcsolatban.
Ziobro, aki a két hete kormányzó nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) kabinetjének tagja, szerda délutáni sajtóértekezletén ismertette beadványát. A miniszter Rzeplinski „politikai elfogultságával” indokolta beadványát. Kifogásolta, hogy az alkotmánybírósági elnök több alkalommal a sajtónak nyilatkozva állást foglalt „az előző parlamenti ciklus végén elfogadott törvényekkel kapcsolatban”, miközben az általa irányított testület csak dönteni készül ezekről. Ziobro lemondásra hívta fel az alkotmánybírósági elnöket.
A lengyel igazságügyi miniszter lépése megelőzte a szerda este esedékes parlamenti szavazást, mely során a lengyel parlament alsóháza, a szejm alkotmánybírákat választ a minap módosított alkotmánybírósági törvény alapján.
Bonyodalmak az alkotmánybíróság körül
A törvénymódosítást a PiS-többségű parlament fogadta el november végén. Ezt megelőzően az alkotmánybíróságról szóló törvényen az októberi parlamenti választások előtt két hónappal, augusztusban módosított a parlament, melyben az akkor kormányzó jobbközép liberális Polgári Platform (PO) és a Lengyel Parasztpárt (PSL) volt többségben. Az augusztusi módosítás lehetővé tette, hogy a 15 tagú alkotmánybíróság öt tagját, akiknek hivatali ciklusa csak az októberi választások után ért véget, még az előző parlament válassza meg.
A jelenleg az abszolút parlamenti többséget élvező PiS által kieszközölt törvénymódosítás értelmében érvénytelenítették a PO-PSL ellenzékbe került koalíciójának augusztusi törvényét, valamint ennek az alapján megválasztott 5 alkotmánybíró mandátumát. A bírák kinevezését Andrzej Duda elnök megtagadta, azzal érvelve, hogy megválasztásukkor a távozó kormánypárt megsértette a demokrácia elveit.
Kereseti óvás
A szerdára tervezett szavazást az alkotmánybíróság kedd este azzal próbálta megakadályozni, hogy a PO képviselőinek kezdeményezésére kereseti óvást fogadott el, melyben azt követelte a szejmtől, hogy új alkotmánybírákat ne válasszon meg addig, amíg az alaptörvény betartását felügyelő bírói testület nem dönt a november végi törvénymódosítás alkotmányosságáról.
A lengyel alkotmánybíróság a PiS által benyújtott panasz alapján csütörtökön dönt a PO augusztusi törvénymódosításának alkotmányosságáról, jövő szerdán pedig a PO-nak azon panaszát bírálja felül, mely a PiS november végi törvénymódosítására vonatkozik.
Saját ügyben döntenek
A vita során a politikusok és a szakértők az alkotmánybíróságnak az állami berendezésben betöltött szerepe felől fogalmaztak meg kérdéseket. A PiS politikusai, valamit több alkotmánybírósági szakértő kifogásolták, hogy a testület, mely alapvetően a törvények alkotmányosságát hivatott felügyelni, saját ügyében készül döntéseket hozni. Az ellenzéki politikusok a parlamenti többséget élvező PiS lépéseinek demokratikusságát kérdőjelezik meg.
A jelenlegi alkotmánybíróság 11 aktív tagja közül 9-et a PO kormányzása idején választották meg. A lengyel alkotmánybíróság tagjait 9 évre választja meg a szejm, és az államfő iktatja be őket hivatalukba.