Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
A Szovjetunió utolsó elnöke A Kreml után című könyvének bemutatóján beszélt arról, hogy szerinte a jelenlegi orosz elnök is kezd a mértéktelen elbizakodottságban szenvedni, amiben anno ő is szenvedett. Gorbacsov úgy véli, hogy Putyinnak már nem számít, ki mit mond, Istennek, de legalábbis annak helyettesének képzeli magát.
Mihail Gorbacsov mértéktelen elbizakodottsággal és azzal vádolta csütörtök este Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy Istennek képzeli magát. A volt szovjet pártfőtitkár erről legújabb, A Kreml után című könyvének bemutatóján beszélt Moszkvában.
Az idős politikus egyfelől elismerte, hogy a jelenlegi orosz államfő fontos szerepet játszott az ország szétesésének megakadályozásában, a Borisz Jelcin vezetése után káoszba fordult belpolitikai és gazdasági helyzet stabilizálásában. Úgy vélte, Vlagyimir Putyin politikájában a 2000-es évek óta érzékelhetőek a tekintélyuralmi módszerek, de azok akkor indokoltak voltak, mert a többség érdekében cselekedett. Másrészt viszont Gorbacsov bírálta, hogy az orosz legfelső hatalmi szervek tevékenységében az utóbbi időben jobban eluralkodott az önkény. Szerinte azonban már nincs visszatérés a tekintélyuralmi rendszerbe, mert az orosz emberek, és különösen a fiatalok a nyitottság időszakában nőttek fel.
A szovjet rendszer átalakítási, demokratizálási kísérletébe belebukott (1991-ben puccsal eltávolított) volt SZKP-főtitkár hozzátette: „úgy tűnik, hogy ő is (Vlagyimir Putyin) abban a betegségben kezd szenvedni, amelyben én szenvedtem, a mértéktelen elbizakodottságban. Bármit mondanak, nem számít, ő már Isten, de legalábbis annak helyettese, de nem tudom, milyen ügyekben”. Gorbacsov szerint az erős állam nem erőszakkal épül, „az erős állam demokratikus”. Úgy vélte, Putyinnak hallgatnia kellene a bírálatokra, mert azok sokkal fontosabbak, mint a hízelgés, amely körbeveszi. Keserűen megjegyezte, hogy az orosz államfővel másfél éve nem találkozott, mert annak, úgymond, nincs ideje erre.
A Szovjetunió első és egyben utolsó egykori elnöke nemrég még megvédte Putyint. A német egyesítés 25. évfordulóján, Berlinben november 9-én tartott fórumon kijelentette, hogy a világ egy újabb hidegháború szélére sodródott, és arra szólította fel a nyugati államokat, hogy jobban figyeljenek oda az orosz elnök kijelentéseire, amelyek szerint az Egyesült Államok és szövetségesei okolhatók a stabilitás hiányáért a világ egyes térségeiben.
Vlagyimir Poljakov, a Gorbacsovról elnevezett alapítvány sajtófőnöke az MTI-nek megjegyezte: „az orosz hatalom úgy tesz, mint ha nem venne tudomást Gorbacsovról, ugyanakkor az állami sajtóban és a parlamenti ellenzék, a kommunisták és a Zsirinovszkij vezette liberális demokraták részéről gyakori támadások érik őt a Szovjetunió szétrombolásáért. Őt hibáztatják a jelen problémáiért is” – tette hozzá.
A peresztrojka és a glasznoszty elindítóját a politikai nyitásért és a nyilvánosság kereteinek kiszélesítéséért ugyanakkor máig sokan tisztelik Oroszországban. Több százan elmentek új könyve bemutatójára, amelyet egy a Kremlhez közeli könyvesboltban tartottak.
A Moszkva nevű üzletben nagy tapssal fogadták a 83 éves, cukorbetegségben szenvedő Mihail Gorbacsovot, aki nehezen mozgott, kísérőire támaszkodott. Mint mondta, bár többször közölték már tévesen a halálhírét, mindenkit elvár a 90. születésnapjára. A bemutató után órákig álltak sorba az emberek, hogy autogramot kapjanak tőle, az üzlet munkatársai szerint voltak, akik már az esemény kezdete előtt órákkal helyet foglaltak a sorban.
A Kreml után című kötet a Szovjetunió széteséséhez vezető hatalmi harcról szól. Mint Poljakov rámutatott, az, hogy négyezer példányban kiadták a könyvet, a mai időkben nagy dolognak számít.