Több mint 3 ezer európai csatlakozhatott a dzsihádistákhoz

2014. szeptember 26. 11:46

Az Európai Unió terrorellenes koordinátora szerint már több mint háromezer európai csatlakozhatott az iszlámista milíciákhoz, az Iszlám Államra mért légicsapások pedig növelhetik a megtorló terrortámadások kockázatát Európában.

2014. szeptember 26. 11:46

Már több mint háromezer európai csatlakozott a Szíriában és Irakban harcoló szélsőséges iszlámista milíciákhoz – mondta pénteken BBC-nek az Európai Unió terrorellenes koordinátora. Gilles de Kerchove kijelentette azt is, hogy az Iszlám Állam nevű, Szíriában és Irakban előretörő szélsőséges csoportra mért légicsapások növelhetik a megtorló terrortámadások kockázatát Európában. Kerchove közölte: az általa említett, háromezret meghaladó szám vonatkozik azokra az európaiakra is, akik valamikor megfordultak a térségben, de már hazatértek, vagy a szíriai és iraki harcokban meghaltak. Hozzátette: nem biztos, hogy az adat teljesen pontos, de nagy valószínűséggel „már háromezer felett járunk”. „Ez figyelemre méltó, hatalmas és példátlan szám, korábban ennek a közelében sem jártunk” – fogalmazott. 

Kerchove szerint „nem robbanásszerű, de folyamatos” a szíriai és iraki dzsihádistákhoz csatlakozó európaiak számának növekedése. Az EU-szakértő szerint ebben szerepe lehetett annak, hogy az Iszlám Állam az általa ellenőrzött területeket külön „kalifátusnak” deklarálta, mivel „akik ebben hisznek, azok valószínűleg minél hamarabb csatlakozni akartak”.

Arra a kérdésre, hogy az Iszlám Államra és más szélsőséges szervezetekre mért légicsapások nem növelik-e a megtorló terrortámadások kockázatát, Kerchove kijelentette: be kell látni, hogy ez a kockázat növekszik. Példaként említette, hogy az Iszlám Állam már meg is fenyegette Franciaországot, majd egy francia állampolgárt Algériában a minap elraboltak és meggyilkoltak, vagyis „már be is váltották, amit bejelentettek”.

Ráadásul nemcsak az Iszlám Államtól kell tartani, hanem más, rivális terrorszervezetektől, mindenekelőtt az al-Kaidától is. Az Iszlám Állam előretörése ugyanis európai terrortámadásokra késztetheti az al-Kaidát, csak azért, hogy megmutassa, változatlanul számolni kell vele is - mondta Kerchove. Az EU terrorellenes koordinátora szerint a hadikoalícióban részes országoknak ezért értékelniük kell a kockázatokat, és intézkedéseket kell tenniük állampolgáraik védelmére.

Nagy-Britannia – amely éppen csatlakozni készül az Iszlám Állam ellen amerikai vezetéssel megindult légi hadműveletekhez – már a múlt hónap végén a második legmagasabb szintre emelte a terrorkészültségi szintet. David Cameron brit miniszterelnök az intézkedést annak idején azzal indokolta, hogy közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára az Iszlám Állam brutalitása. Az ötfokozatú brit készültségi rendszerben az addigi „jelentős” helyett a „súlyos” kockázatra figyelmeztető riasztási szint lépett érvénybe. Ennek hivatalos meghatározása szerint „nagyon valószínű”, hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri. A brit készültségi listán ennél már csak egy magasabb riasztási fokozat van, a „kritikus”, amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány küszöbönálló merénylet terveiről kap konkrét értesüléseket.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rosszkutya
2014. szeptember 26. 14:00
Ezek többsége úgy európai, hogy valamikor beengedték őket, vagy a szüleiket Európába, csak aztán menet közben ráébredtek, hogy valójában mégis csak arra a teveszarra van igényük, amiből Európa kivakarta őket.
abraxas
2014. szeptember 26. 12:25
Különös véletlenek: http://kitekinto.hu/europa/2014/09/25/torekeny_a_bundeswehr_arzenalja/#.VCU-whaaZEs Pedig nagyon szeretnének segíteni... :-D
Fahrenheit 451
2014. szeptember 26. 12:09
Ha egész Európában háromezer ilyen súlyos elmebeteg van, azt nem is lesz olyan nehéz ott helyben kiirtani.
abraxas
2014. szeptember 26. 12:07
Mondom én, hogy az iszlám állam valójában európai belügy...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!