Putyin: A biztonság új rendszerét ajánlja Moszkva és Peking

2014. május 19. 09:44

Putyin szerint az új biztonsági rendszernek az egyenlőségen, a nemzetközi jogon, a biztonság oszthatatlanságán, valamint az erő és a fenyegetés mellőzésén kell alapulnia. Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Kína és Oroszország álláspontja globális kérdésekben „hasonló vagy azonos”.

2014. május 19. 09:44

Oroszország és megbízható barátja, Kína a fenntartható fejlődés és a biztonság új rendszerét ajánlja az ázsiai és csendes-óceáni térség országainak – állapította meg a Kínába látogató orosz elnök a legnagyobb kínai állami médiumoknak adott interjújában. Vlagyimir Putyin hivatalos látogatása során részt vesz az Ázsiai Együttműködés és Bizalomépítő Intézkedések Konferenciája (CICA) Sanghajban tartandó, kedden kezdődő 4. csúcsértekezletén is. Közölte: arra számít, hogy meghívójával, Hszi Csin-ping elnökkel közösen sikerül újabb, erős lendületet adni a kétoldalú együttműködésnek, és emellett a nemzetközi porondon is elmélyíthetik kapcsolataikat. Utalt arra, hogy a sanghaji csúcs eredményeit az államfők közös közleményben hozzák majd nyilvánosságra, és jelezte, hogy számos dokumentumot is aláírnak.

Az új típusú biztonsági rendszerrel kapcsolatban megállapította, hogy annak az egyenlőségen, a nemzetközi jogon, a biztonság oszthatatlanságán, valamint az erő és a fenyegetés mellőzésén kell alapulnia. Külön is beszélt arról, hogy Moszkva szorgalmazza az üzleti együttműködés kiszélesítését, valamint fontosnak tartja a CICA és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SESZ) együttműködését. Putyin kérdésre válaszolva hangoztatta, hogy Oroszország és Kína sikeresen működik együtt a nemzetközi színtéren, a kihívásokra és válságokra adandó válaszokat illetően szorosan egyezteti lépéseit. „Álláspontunk a globális és térségbeli kérdésekről hasonló vagy azonos” – állapította meg.

A kétoldalú kereskedelmi-gazdasági kapcsolatokról szólva arról beszélt, hogy Kínát Oroszország valamennyi külföldi kereskedelmi partnere elé helyezi. 2013-ban a kétoldalú kereskedelmi forgalom megközelítette a 90 milliárd dollárt, amit 2015-re 100 milliárdra, az évtized végére pedig 200 milliárdra kívánnak bővíteni. Putyin szerint a két ország az energiaágazatban stratégiai szövetség létrehozása felé halad. Az orosz elnök kiemelte a Kínába irányuló kőolajszállítás készülőfélben lévő, 60 milliárd dolláros projektjét, és jelezte, hogy az orosz földgázexportra vonatkozó megállapodás is befejezés előtt áll.

Említést tett negyven kiemelt területről, amelyek együttes beruházási értéke 20 milliárd dollár körüli, köztük van a repülőgépgyártás és a helikopterfejlesztés. Putyin többször is hangsúlyozta, hogy az együttműködést a mezőgazdaságtól a gépgyártáson és a közlekedésen át a pénzügyi ágazatig szinte minden területen támogatja. Arra is számít, hogy az orosz Távol-Kelet beruházásai vonzóvá teszik a térséget a kínai üzletemberek számára.

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gregoripehh
2014. május 19. 16:01
Még csak az hiányzik, hogy moszkva és peking vigyázzon ránk.
nemjoe
2014. május 19. 15:55
Na, az USA-EU-Izrael tengely a szíriai, iráni, ukrajnai intervenciókkal jól belefosott a ventillátorba, de úgy tűnik nem a megfelelő irányból, mert jó eséllyel rájuk hullik vissza a szar.
Apáczai
2014. május 19. 15:18
"Közölte: arra számít, hogy meghívójával, Hszi Csin-ping elnökkel közösen sikerül újabb, erős lendületet adni a kétoldalú együttműködésnek, és emellett a nemzetközi porondon is elmélyíthetik kapcsolataikat. Utalt arra, hogy a sanghaji csúcs eredményeit az államfők közös közleményben hozzák majd nyilvánosságra, és jelezte, hogy számos dokumentumot is aláírnak." Ettől kezdve Putyin megleckéztetése már nem is olyan fontos. Aki Moszkvát támadja, az egyúttal Pekonggel is ujjat húz. Nesze neked megleckéztetés. Úgy tűnik Putsinnak meg van a magához való esze és bebiztosítja magát. A kínai gazdasági kapcsolat pedig ezerszer fontosabb az USA-nak, mint az ukrajnai "demokrácia" vagy stabilitás. Végül is a pénz beszél.
pitypang1125
2014. május 19. 14:31
Na a saját maga és civilizációja elpusztításán tevékenykedő, buzikkal, holobizniszelő, véleményterrorista szarokkal együtt igen csak felkötheti a gatyáját! Valóban volt értelme egy összegründolt sohasem volt államért?Csak ez a két állam, Orosz- kínai vállvetve egy pillanat alatt bedönthetik, de nem csak Európát hanem az Usa-t is! Megérte? Annyiból meg hogy leszállnak végre a magas lóról, annyiból meg nem hogy mi is megisszuk a levét!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!