Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Egészségi állapota miatt szabadon engedték a szeparatisták az EBESZ svéd megfigyelőjét, aki cukorbeteg. Közben Donyeckben elfoglalták a szakadárok a köztévé megyei székházát. Luhanszkban kikiáltották a „népi köztársaságot”.
Szabadon engedték vasárnap az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet egyik megfigyelőjét az oroszbarát szeparatisták a kelet-ukrajnai Szlovjanszkban. A svéd megfigyelőt egészségi állapotára – cukorbetegségére – való tekintettel engedték el. Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál jelentése szerint az AP amerikai hírügynökség helyszínen tartózkodó fotóriportere látta, amint a férfi vasárnap délután két EBESZ-tárgyaló társaságában beszállt egy autóba, és elhagyta az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szlovjanszki részlegének épületét.
Az EBESZ-megfigyelőket pénteken ejtették foglyul a szakadárok Donyeck megyében, a delegáció három német, egy cseh, egy lengyel és egy dán tagja továbbra is fogságban van. Az ő szabadon bocsátásuk érdekében az EBESZ tárgyalócsoportot küldött a helyszínre – közölte egy német kormányzati forrás.
A katonai megfigyelői csoportot Kijev kérésére küldték Ukrajnába az EBESZ tagállamok a bizalom- és biztonságépítő intézkedésekről szóló 2011-ben született Bécsi Dokumentum alapján.
Közben Donyeckben elfoglalták a szakadárok az állami tévé- és rádiótársaság megyei épületét. Helyi jelentések szerint a tüntetők a kaput áttörve jutottak be az intézmény területére. Az épületfoglalás közben egyetlen lövés sem dördült el, a házra kitűzték a „donyecki népi köztársaság" zászlaját. Az épületfoglalók követelik, hogy szüntessék meg az ukrán csatornák sugárzását és helyettük orosz tévécsatornákat sugározzanak.
Előzőleg Donyeckben, a Lenin téren tartottak demonstrációt az önkényesen kikiáltott „donyecki köztársaság” vezetőinek felhívására. Denisz Pusilin, a megye önhatalmúlag kinevezett „kormányzója” az általuk május 11-re meghirdetett népszavazás mellett agitált. „Mi önökkel együtt szuverenitást kapunk, aminek köszönhetően eldönthetjük, hogy föderális egységre lépünk-e egy másik országgal vagy sem” – magyarázta a referendum célját az összegyűlteknek.
Az egyik szónok felszólította a demonstrálókat, hogy induljanak a tévéközpont épülete elé, hogy követeljék a donyecki események „helyes” bemutatását. A felszólításra néhány száz tüntető elindult oszlopokban, elzárva az utat a járműforgalom elől. Menet közben leszaggatták az ukrán zászlókat az útjukba kerülő épületekről, egy nemzeti lobogót fel is gyújtottak.
A Donyeck megyei Kosztyantinyivkában a szakadárok a rendőrség épületét foglalták el. Hétfőn reggel mintegy 15, automata gépkarabélyokkal felfegyverzett szeparatista tartózkodott az épületen belül. A város parancsnoka, akit helyben „Békefenntartó” néven ismernek, közölte: népszavazás megrendezését követelik a terület státusáról. A városban láttak fegyvereseket a tanács épülete előtt is, de oda egyelőre nem hatoltak be.
A kelet-ukrajnai Luhanszkban is kikiáltották vasárnap a „népi köztársaságot” azok a szakadárok, akik megszállva tartják az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) helyi részlegének épületét. Mintegy néhány százan rendeztek demonstrációt az ország legkeletibb megyéjének székhelyén. „Az állami függetlenség kikiáltásáról szóló jegyzőkönyv” és a „nyilatkozat a luhanszki népi köztársaság szuverenitásáról” című dokumentumokat két ismeretlen nő olvasta fel az egybegyűltek előtt.
A tüntetésen szó volt arról, hogy a helyi szeparatisták a donyeckiekhez hasonlóan népszavazást kezdeményeznének a terület „luhanszki népi köztársaság” néven való függetlenné válásáról Ukrajnától. A megmozduláson ugyanakkor nem vett részt a megye szakadárok által önkényesen megválasztott polgármestere, Valerij Bolotov. Moszkva-barát szakadárok április 6-án foglalták el a luhanszki SZBU épületét, amelyet azóta is megszállva tartanak.