Egyelőre Oroszországot még nem szankcionálja az EU

2014. március 21. 07:54

Újabb tizenkét névvel bővítették az uniós vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtott személyek listáját a csütörtökön kezdődött EU-csúcson. A tagországok állam-, illetve kormányfői arról is döntöttek, hogy lemondják a júniusra tervezett EU-orosz csúcstalálkozót, és elmaradnak a tagállamok kétoldalú csúcstalálkozói is. Gazdasági szankciókat azonban csak akkor alkalmaznak Oroszország ellen, ha az további lépéseket tesz Ukrajna destabilizálására.

2014. március 21. 07:54

Tizenkét névvel kiegészítették azt a listát, amely az ukrajnai válság miatt európai uniós vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtott személyek nevét tartalmazza – jelentette be Brüsszelben Herman Van Rompuy, a tagországok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács elnöke a csütörtök délután kezdődött EU-csúcsértekezlet éjszakába nyúlt munkavacsorája után. Az EU-tagországok külügyminiszterei hétfőn 21 főt – 13 oroszországi orosz, valamint 8 krími oroszbarát tisztségviselőt – helyeztek erre a feketelistára. Az új nevekről nem árult el többet az Európai Tanács elnöke, mindössze annyit mondott, hogy a tagállamok uniós nagykövetei pénteken öntik végső formába a jogszabályt, és az új nevek között vannak „igazán magas rangúak” is. Van Rompuy azt is megerősítette, hogy az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői úgy döntöttek: lemondják a következő, júniusra tervezett EU-orosz csúcstalálkozót, és a tagállamok kétoldalú csúcstalálkozói is elmaradnak Oroszországgal.

Ha a konfliktust nem sikerül békés eszközökkel rendezni, vagy ha Oroszország bármilyen lépést tesz Ukrajna destabilizálására, annak messzemenő következményei lesznek” – közölte a volt belga miniszterelnök, ám erről mindössze annyit árult el, hogy széles körű gazdasági büntetőintézkedésekről lesz szó, ahogyan arról két héttel ezelőtti rendkívüli csúcstalálkozójukon megállapodtak az uniós vezetők. Az Európai Tanács elnöke nem árult el sokkal többet arról, minek kell történnie ahhoz, hogy az EU a vagyonbefagyasztások és beutazási tilalmakat követően e harmadik szakaszába léptesse a Moszkvával szembeni szankciókat. Mint fogalmazott, az Európai Unió nem fogja egyszerre minden lapját kiteríteni; bármi történik is, bármilyen incidensre kerül sor, meg fogják vizsgálni, hogy az kimeríti-e azt a mértéket, amely indokolja a széles körű gazdasági büntetőintézkedések alkalmazását.

Van Rompuy azt is bejelentette: a tagállamok vezetői hivatalosan felhatalmazást adtak az Európai Bizottságnak arra, hogy vizsgálja meg, a gazdaság mely területein milyen szankciókat lehet alkalmazni Oroszországgal szemben, és azok milyen hatást érnének el. „A szankciók nem a megtorlást szolgálják, hanem a külpolitika eszközei, nem öncélúak, hanem valamilyen cél elérését szolgálják. A mi célunk, hogy feltartóztassuk Oroszország lépéseit Ukrajnával szemben, hogy helyreállítsuk Ukrajna szuverenitását, ehhez pedig tárgyalásos megoldásra van szükség” – fejtette ki az Európai Tanács elnöke.

Herman Van Rompuy egyúttal további alkotmányos reformot sürgetett Ukrajnában, s világossá tette, hogy a kijevi kormánynak minden érintett nézőpontját figyelembe kell vennie, mert Ukrajna „sokszínű nemzet”, továbbá tiszteletben kell tartani az országban élő összes nemzeti kisebbség jogait. Az EU állam- és kormányfőinek testülete mielőbbi megállapodást sürget egy ukrajnai EBESZ-misszióról, egyúttal pedig felkéri az EU külügyi főképviselőjét, hogy dolgozza ki, az unió hogyan vehet részt ebben. Ha pedig nem sikerül egyezségre jutni egy EBESZ-misszióról, az EU saját küldöttséget indít majd Ukrajnába – tudatta Van Rompuy. „Mindannyiunknak meg kell őriznünk a hidegvérünket. A cél a konfliktus enyhítése és a politikai megoldás a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett” – hangoztatta.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tagállamok vezetői nagyon világosan fogalmaztak az este folyamán elfogadott zárónyilatkozatban: arra kérik a bizottságot, hogy vizsgálja meg a Krím annektálásának jogi következményeit és „tegyen javaslatot gyorsan alkalmazható gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi korlátozásokra a Krím vonatkozásában”. A bizottság elnöke arra is kitért, hogy a végrehajtó testület lehetséges célzott intézkedéseket készít elő arra az esetre, ha „Oroszország bármilyen további lépést tesz Ukrajna destabilizálására, ami további messzemenő következményekkel lenne a kétoldalú kapcsolatokra a gazdaság területeinek széles skáláján az Európai Unió és az Oroszországi Föderáció között”. Ezek a célzott intézkedések Barroso szerint világossá tehetik Moszkva számára, hogy lépései elfogadhatatlanok.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2014. március 21. 11:27
Kína és Japán nem hirdetett bojkottot, és nagy szükségük van energiahordozóra. Lehet, hogy többet vásárolnának, mint Európa. Ha ez bekövetkezik, akkor az USA diktálhat energia zsarolással EU nevű pincsijének. Biztos, hogy ezt akarjuk?
kukagyerek
2014. március 21. 10:59
"Egyelőre Oroszországot még nem szankcionálja az EU" ......... Megvárják Martonyi Tökös János utasításait!
KannibálTatárÚr
2014. március 21. 10:10
A mai slovák Sme Fico nézeteit adja közre az ukrán helyzettel kapcsolatban: A szlovák ME Brüsszelben kritizálta az Úniót. Az oroszok elleni gazdasági szankciókat értelmetlennek mondta. Az EU-nak nem szabad felelősséget vállalnia az ukrán gazdaságért, mondta Fico. "Komoly hibának tartom, ha az EU és a nagy államai átveszik a felelősséget az ukrán helyzetért. Meg vagyok győződve róla, hogy először otthon kell nekik rendet teremteni, azután beszélhetünk az együttműködésről. Mi nem fogunk gyűjteni egy ország gazdaságának támogatására" - mondta a brüsszeli tárgyalás előtt az ME. Állítja továbbá, hogy Szlovákia semmiféle gazdasági büntető intézkedést nem támogat oroszországgal szemben az ukrajnai helyzettel kapcsolatban. Ezek a szankciók árthatnak a szlovák gazdaságnak. Fico nézetei szerint hasonló nézeteket fognak képviselni a V4 (Visegrádi 4) országai is. "Szlovákia nem támogathatja az értelmetlen gazdasági szankciókat Oroszország ellen, mert az hihetetlen károkat okozna nekünk" - modta az ME. Meg van róla győződve, hogy az EU a probléma kezdetétől alulértékelte az Ukrajnával való tárgyalásokat. "Az EU nem tudta Ukrajnát vonzani, nem tudott magasabb szintű együttműködést felajánlani. Azután keletkezett ez a zavaros helyzet, amely kezelhetetlen" - fejezte be Fico.
peti
2014. március 21. 09:18
Mondom, hogy az lesz, hogy a Krím marad az oroszoknál (nyugatról támogatott ukrán puccsisták - Vladimir Putin 1:1), a "nyugat" egy idő után szépen benyeli, Ukrajna meg jól viseli magát, és megtartja - egyelőre - a több területet. Én ezért erőltetem mindig a honvédelem kérdését. Nem agyament militarizmusból. Ha Magyarországra bevonulnának mondjuk a románok, vagy éppen az ukránok, és elfoglalnák Tiszántúlt, nálunk ugyanez lenne! A NATO (vagy ami akkor éppen lesz) és a nagyhatalmak ugatnának egy darabig, két hónap múlva tárgyalgatások kezdődnek, kaviározgatnak-pezsgőzgetnek-agyalgatnak még pár hónapig, addig az ellenség szépen kiépít mindent, aztán marad az egész a francba úgy, ahogy van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!