Németország: szinte négyötödös kormány alakul

2013. december 16. 15:08

Aláírták hétfőn Berlinben a nagykoalícióról szóló szerződést a konzervatív CDU/CSU pártszövetség és a szociáldemokrata párt vezetői, 85 nappal a szeptemberi parlamenti választások után. A koalíciónak szinte négyötödös többsége lesz, így akár alkotmányt is módosíthat majd.

2013. december 16. 15:08

A szerződést Angela Merkel ügyvezető kancellár, a CDU elnöke, Sigmar Gabriel, az SPD elnöke és Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke, valamint a három párt főtitkára és parlamenti frakcióvezetője írta alá. 

A megállapodás „jó alapot biztosít Németország jövőjének alakításához” – hangsúlyozta Angela Merkel, aki szerint a nagykoalíció „nagy feladatok elvégezésére kötött koalíció”. A három párt gondoskodni akar arról, hogy a német emberek a ciklus végén, 2017-ben „még jobban éljenek, mint ma” – mondta a politikus.

A „nagykoalíció a kisemberekért” dolgozik majd - emelte ki Sigmar Gabriel. Horst Seehofer azt hangsúlyozta, hogy „nagy beszédek helyett most már el kell kezdeni kormányozni”. A 185 oldalas, Németország jövőjét formálni című koalíciós szerződés kidolgozásában háromszáznál is több politikus vett részt, a munka több mint egy hónapig tartott. 

Joachim Gauck államfő hétfőn hivatalosan javasolta a Bundestagnak, hogy válassza meg ismét kancellárnak Angela Merkelt. A kormányfőválasztást a Bundestag keddi ülésén tartják meg, és várhatóan még aznap leteszik hivatali esküjüket az új kabinet tagjai. A kancellár a kormány programját várhatóan január elején ismerteti a törvényhozás alsóházában.

Angela Merkel 2005 óta kancellár. Harmadik kormányába – a második világháború utáni Németország harmadik nagykoalíciós kormányába – a CDU 6 minisztert és 2 tárca nélküli minisztert delegál, míg az SPD 6 minisztert és 1 tárca nélküli minisztert, a CSU pedig 3 minisztert küld. A CDU/CSU-nak és az SPD-nek együtt 79,8 százalékos többsége van a Bundestagban, a kormánypártok így akár az alkotmányt is módosíthatják.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ulloiut
2013. december 16. 21:27
Ez így hülyeség. A parlamenti mandátumok 100%-ával sem módosíthatják egyedül az alkotmányt. A Grundgesetz 79. cikke szerint ehhez a felsőház, a Bundesrat kétharmados többségének beleegyezése is kell, márpedig ott még a sima többségtől is messze vannak: http://www.bundesrat.de/nn_8340/DE/struktur/stimmenverteilung/stimmenverteilung-node.html?__nnn=true.
kaffogó hebrencs
2013. december 16. 19:57
Össze ne hasonlítsuk már a nagykoalíciót a fidesz egypárti rezsimjével. Körülbelül olyan ez, mintha 2002-ben Fidesz-MSZP kormány alakult volna.
Akitlosz
2013. december 16. 18:34
Aztán mi lesz az új alkotmányban? Büntethetővé teszik a Merkel tagadást?
Berecskereki
2013. december 16. 18:13
LOL Németország a diktatúra útjára lépett. Demokraták ébresztő!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!