Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az amerikai költségvetés három nap múlva életbe lépő automatikus csökkentése gyengíteni fogja az amerikai gazdasági fellendülést – jelentette kedden egy virginiai hajóépítő üzemben Barack Obama.
A kongresszus republikánus vezetői bírálták az elnököt, amiért megegyezési törekvések helyett inkább kampányt folytat saját álláspontjának ismertetése érdekében. Több demokrata politikus szintén tárgyalásokat sürgetett. A pénteki határidő közeledtével az ellenzéki párt olyan terveket készített elő, amelyek nagyobb rugalmasságot biztosítanának a kormányzatnak a károk minimalizálásában, de ezeket az elnök kedden elutasította. Hangsúlyozta, hogy elkerülhetetlen sérüléseket okoz, ha 85 milliárd dollárral csökkentik a büdzsét hét hónappal a költségvetési év lejárta előtt. „Erre nincs okos megoldás” – mondta az elnök, rámutatva: nincs jó választás aközött, hogy a rokkant vagy a szegény gyerekek támogatását vonja-e meg, avagy üzemeket zárasson be.
Az Obama által felkeresett Newport News Shipbuilding üzem, amelyben repülőgép-hordozókat és tengeralattjárókat építenek, Virginia állam legnagyobb ipari munkaadója. Mivel a március 1-jén életbe lépő, 85 milliárd dolláros megszorítás terhének több mint a felét a Pentagonnak kell viselnie, a megrendelések elmaradása elbocsátásokhoz vezethet a vállalatnál. A kiadáscsökkentés nyomán egyedül Virginiában a védelmi minisztérium 90 ezer alkalmazottját küldhetik részleges kényszerszabadságra.
Az Obama-kormány az elmúlt napokban arra figyelmeztetett, hogy a megszorítások elbocsátásokkal járnak majd, veszélyeztetik a nemzetbiztonságot és kockázatot jelentenek az amerikai, és ezzel együtt a világgazdaság számára. A március 1. és szeptember 30. között végrehajtandó, 85 milliárd dolláros megszorítások részei egy tíz évre szóló csomagnak, amelynek keretében 1200 milliárd dollárt terveznek megtakarítani.
A megegyezés híján három nap múlva életbe lépő automatikus megszorításokat 2011-ben ösztönző céllal fogadták el pártok, abban a reményben, hogy a fűnyíróelv érvényesítése helyett végül sikerül majd megállapodniuk a szelektív deficitcsökkentésről. A patthelyzet oka, hogy Obama ragaszkodik a hiány „kiegyensúlyozott”, az adóemelés és a kiadások egyidejű visszafogása általi csökkentéséhez, a republikánusok pedig nem hajlandók adóemelésre.