Barroso az eurózóna jövőjéről tartott konferencián úgy vélekedett, hogy a válság kezelése időt és elszántságot igényel, az pedig, hogy a választók nem szavaztak bizalmat Mario Monti leköszönő kormányfőnek, nem jelenti azt, hogy a politikája, vagy az unió által támogatott intézkedések helytelenek volnának.
„Remélem nem fogunk engedni a populizmus kísértésének egyetlen tagállamban született választási eredmény miatt” – fogalmazott a bizottság portugál elnöke. „Azt a kérdést kell feltennünk magunknak, hogy mit akarunk; hogy gazdaságpolitikánkat rövid távú választási megfontolások határozzák meg, vagy az, amit annak érdekében kell tennünk, hogy Európa visszatérjen a fenntartható fejlődés útjára? Számomra világos a válasz” – tette hozzá Barroso.
A bizottság elnöke szerint minden országnak az a dolga, hogy gazdaságát átalakítsa, csökkentse az államháztartási hiányt, növelje a versenyképességet és ösztönözze a növekedést. Különösen igaz ez azokra az országokra, amelyek európai mentőalapoktól kapnak segítséget – hangsúlyozta a portugál politikus, rámutatva, hogy a recept bevált Lettországban, és már Portugáliában, Írországban, Spanyolországban és Görögországban is kezdenek látszani az eredmények; csökken a folyó fizetési mérleg hiánya és a fajlagos munkaerőköltség, továbbá emelkedik az export.
A takarékosság sokak számára fájdalmas, ugyanakkor szükséges – hangoztatta Barroso. „Komolynak kell lennünk, ha gazdaságpolitikáról van szó, nem engedhetünk rövid távú politikai vagy pártérdekeknek” – vélekedett a politikus.
Az Európai Unió intézményeinek vezetői közül egyébként a német szociáldemokrata Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke reagált elsőként az olasz választások kimenetelére. „Ez nehéz eredmény az unió egészének szempontjából” – mondta Schulz. „Ami Olaszországban történik, mindannyiunkra hatással van” – tette hozzá a német politikus, aki szerint az olasz választási eredmény az elégedetlenség világos jele, amelynek üzenete az, hogy az emberek hajlandóak áldozatokat hozni, de nem minden áron.