Barroso: Nem engedhetünk a populizmus kísértésének

2013. február 27. 08:21

Óva intette az európai országok vezetőit a populizmustól José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, miután az olaszországi parlamenti választásokon a szavazók jelentős hányada olyan politikai erőkre adta a voksát, amelyek elutasítják az Európai Unió által támogatott gazdasági takarékossági intézkedéseket.

2013. február 27. 08:21

Barroso az eurózóna jövőjéről tartott konferencián úgy vélekedett, hogy a válság kezelése időt és elszántságot igényel, az pedig, hogy a választók nem szavaztak bizalmat Mario Monti leköszönő kormányfőnek, nem jelenti azt, hogy a politikája, vagy az unió által támogatott intézkedések helytelenek volnának.

Remélem nem fogunk engedni a populizmus kísértésének egyetlen tagállamban született választási eredmény miatt” – fogalmazott a bizottság portugál elnöke. „Azt a kérdést kell feltennünk magunknak, hogy mit akarunk; hogy gazdaságpolitikánkat rövid távú választási megfontolások határozzák meg, vagy az, amit annak érdekében kell tennünk, hogy Európa visszatérjen a fenntartható fejlődés útjára? Számomra világos a válasz” – tette hozzá Barroso.

A bizottság elnöke szerint minden országnak az a dolga, hogy gazdaságát átalakítsa, csökkentse az államháztartási hiányt, növelje a versenyképességet és ösztönözze a növekedést. Különösen igaz ez azokra az országokra, amelyek európai mentőalapoktól kapnak segítséget – hangsúlyozta a portugál politikus, rámutatva, hogy a recept bevált Lettországban, és már Portugáliában, Írországban, Spanyolországban és Görögországban is kezdenek látszani az eredmények; csökken a folyó fizetési mérleg hiánya és a fajlagos munkaerőköltség, továbbá emelkedik az export.

A takarékosság sokak számára fájdalmas, ugyanakkor szükséges – hangoztatta Barroso. „Komolynak kell lennünk, ha gazdaságpolitikáról van szó, nem engedhetünk rövid távú politikai vagy pártérdekeknek” – vélekedett a politikus.

Az Európai Unió intézményeinek vezetői közül egyébként a német szociáldemokrata Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke reagált elsőként az olasz választások kimenetelére. „Ez nehéz eredmény az unió egészének szempontjából” – mondta Schulz. „Ami Olaszországban történik, mindannyiunkra hatással van” – tette hozzá a német politikus, aki szerint az olasz választási eredmény az elégedetlenség világos jele, amelynek üzenete az, hogy az emberek hajlandóak áldozatokat hozni, de nem minden áron.

A Baltikumban tartózkodó Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy Olaszország továbbra is az eurózóna stabil tagállama marad, egyúttal arra bátorította a majdani olasz vezetést, hogy tartson ki a reformok és a pénzügyi konszolidáció mellett. „A követendő út világos” – fogalmazott az egykori belga kormányfő.

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2013. február 27. 12:47
Ha Európa most szavazhatna a tagságról, Barroso és a többi brüsszeli ingyenélő örülne, ha a kiküldő országok visszafogadnák őket. Egytől egyig a pénzszivattyút nyomják.
bagoj
2013. február 27. 12:02
Le kell váltani az olasz választókat is , mert nem azt választották aki Barrosonak, Neelie Kroesnek, vagy Martin Schulz-nak tetszik és megfelel. Modern világban lehet a Neelie ( vagy ki is tudja ) is tagja a Triumvirátusnak. Láthatóan egy direktorium vezeti Európát !
Berecskereki
2013. február 27. 11:43
„Remélem nem fogunk engedni a populizmus kísértésének egyetlen tagállamban született választási eredmény miatt” :))))))))))) Mondja mindezt egy 1974–75-ben maoista ifjúsági vezető. "Ilyen ország pedig nincs CCCLXXII." Netán mégis? Magyarország? Volt főpolgármester?
bolá
2013. február 27. 10:48
Ne is! A zemberek véletlenül se járjanak jól! Bezzeg mi, a bölcs vezetőik!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!