Hogyan fogják megmagyarázni, hogy az a jog, ami a palesztin kontextusban szent és sérthetetlen, a szíriai drúzokat nem illeti meg?
Érdekes lesz majd követni az úgynevezett nemzetközi közvélemény reakcióját.
Több ENSZ-nagykövet is azt várja, hogy a Biztonsági Tanács szólaljon meg a vérengzések ügyében.
Valószínűleg már több mint ötezer a szíriai erőszakcselekmények halálos áldozatainak száma - közölte Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a Biztonsági Tanácsban. Az áldozatok között civilek, katonaszökevények és olyan katonák vannak, akiket kivégeztek, mert nem voltak hajlandók civilekre lőni.
Nincsenek köztük viszont az ellenzékiek által lelőtt katonák és rendőrök. A szíriai kormány szerint a hadsereg, a rendőrség és a biztonsági szolgálatok több mint 1100 tagját ölték meg a kilenc hónapja tartó erőszakhullámban. Ezenkívül a szíriai hatóságok több mint 14 ezer embert vettek őrizetbe, és 12 400 ember szökött külföldre az országból március óta - mondta a főbiztos. Szíria ENSZ-nagykövete visszautasította a számokat.
A francia ENSZ-nagykövet szerint a Biztonsági Tanács erkölcsileg felelős azért, ami most az arab országban történik, mivel a testület hallgat az ügyben, és nem képes nyomást gyakorolni a szíriai hatóságokra. A brit és a német nagykövet szerint sem lehet tovább hallgatni, ugyancsak hihetetlennek nevezte az USA nagykövethelyettese, hogy az ENSZ BT eddig nem szólalt meg. A főbiztos az ülés előtt találkozott Guido Westerwelle német külügyminiszterrel, aki szintén azon a véleményen volt, hogy ideje elítélni a szíriai történéseket.