Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Amint a parlament elfogadja az Unió által követelt gazdasági reformokat, Silvio Berlusconi miniszterelnök lemond pozíciójáról - közölte Giorgio Napolitani. Az olasz államfő a lemondás benyújtása után az új választásokat írna ki.
Amint az olasz parlament elfogadja az Európai Unió által megkívánt gazdasági reformokat, Silvio Berlusconi miniszterelnök lemond pozíciójáról - közölte Giorgio Napolitano olasz államfő. Berlusconi és Napolitano azt követően tanácskoztak kedden, hogy a parlament 308-630 arányban elfogadta a 2010-es zárszámadást, és a kormány elvesztette parlamenti többségét.
Az államfő a miniszterelnök lemondásának benyújtása után kezdi meg a pártokkal való konzultációt. Mint mondta, az új választások kiírását látja egyetlen lehetséges megoldásnak. Az Index elemzése szerint ennek ellenére egy szélesebb kormánykoalíció is szóba jöhet, a piacok és a baloldal pedig szakértői kabinet létrehozásában bíznak. A portál megemlíti a görögökéhez hasonló nemzeti egységkormány lehetséges megalakulását is.
Az olasz kormányfő lemondását az ellenzéki pártok örömmel, bár szkeptikusan fogadták. A hírre a tőzsde pozitívan reagált. Az ország gazdasági helyzetet ugyanakkor az elemzők úgy értékelték: bár annak költségvetési helyzete jó - például Nagy-Britanniához képest -, a negatív gazdasági hullámok már visszafordíthatatlannak bizonyulhatnak.
Silvio Berlusconit összesen háromszor választották Olaszország miniszterelnökének, és a második világháború óta az egyetlen volt, aki teljes megbízatását kitöltötte. Bár politikai pályafutásának 17 éve alatt összesen 50 bizalmatlansági indítvány készült ellene, és közéleti botrányai is mindennaposak voltak, népszerűsége csak lassan csökkent.