Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Amennyiben Ukrajna tagja lesz az Európai Uniónak, az majd ellensúlyozza azokat engedményeket, amelyeket a béketárgyalásokat követően az oroszoknak tesznek.
„Miért támogatod a fegyverszállítást?
Mert szerintem az ukránok megérdemlik az esélyt, hogy megpróbáljanak győzni a csatatéren, mielőtt eljutnánk ahhoz a részhez, amit ön így jellemzett: mindkét félnek le kell ülnie, és kellemetlen engedményeket kell tennie, önöknek pedig le kell ülniük a gyilkosuk képviselőivel szemben, és olyan alkut kell kötniük, amelyben a gyilkosuk elvesz valamennyit abból, amit ellopott – és közben megölte az önök népét. Ez egy szörnyű eredmény. Viszont ez egy olyan végkifejlet, amely talán nem is a legrosszabb lehetőség. A lényeg az, hogy ha megkapod az EU-csatlakozást, az ellensúlyozza az engedményeket, amelyeket meg kell tenned.
Mennyi ukrán hagyta el a szülőföldjét?
Nem tudjuk pontosan, de több milliós nagyságrendben. És ez az ukránok jövője. Ez az országuk jövője. A remény az, hogy ez csak átmeneti állapot, és visszatérhetnek egy békés országba. És jólétben élhetnek, karriert csinálhatnak, és megmutathatják, hogy mire képesek – nem csak a harctéren, ahogy az idősebbek teszik most, azzal a hihetetlen leleményességgel, amit az ukránoktól látunk –, hanem hogy képesek erre, és majd vállalatokat alapíthatnak. Aztán itt van még az újjáépítés kérdése is. Még ha győzöl is, akkor is tönkremész. Újjáépítésre van szükség. Tudja, milyen számokról beszélünk? Háromszázötvenmilliárd dollár az egyik szám, amivel dobálóznak.
Amennyiben ma véget ér a háború?
Igen. És ki tudja mennyi lehet a tényleges szám? Mennyi volt az ukrán GDP a háború előtt? Körülbelül száznyolcvanmilliárd dollár. Tehát a duplájáról beszélünk, az újjáépítési pénzeknek valahogy be kell jutniuk abba az országba, és nem szabad eltűnniük. Mi történt a mi országunkban a fedezeti pénzekkel? Még mindig próbáljuk megtalálni egy részüket. Milliárdok tűntek el. És így a háború előtti GDP-jük duplájáról beszélünk. Tehát ehhez működő intézményekre van szükség, nem háborús ellenállási intézményekre. Szükség van egy közszolgálatra. Független igazságszolgáltatásra van szükség. Sok mindenre van szükség – bankrendszerre –, hogy ezt a fajta újjáépítést becsületesen, tisztességesen és okosan lehessen irányítani. Jelenleg nincs kilátás arra, hogy ezeket az újjáépítési pénzeket jól tudják felhasználni, mert nincsenek ilyen működő intézmények. Háború zajlik. És mint tudják, a háború kitörése előtt sem voltak ilyen működő intézményeik...”
Stephen Kotkin történész
***
Nyitókép: EyePress News / EyePress via AFP