Szijjártó Péter: Az eurázsiai együttműködés mára „távoli álommá” vált

2023. január 17. 11:09

A tárcavezető szerint a következő időszak sokkal rosszabb lehet, mint a hidegháború volt.

2023. január 17. 11:09
null

A kelet-nyugati együttműködés elnehezülése a lehető legrosszabb hír Közép-Európának, a geopolitikai blokkok közötti konfrontációnak ugyanis mindig a két tömb határán fekvő államok a vesztesei – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a davosi Világgazdasági Fórumon (WEF).

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Deglobalizáció vagy reglobalizáció? című panelbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy hazánknak és a közép-európai térség egészének alapvető nemzetbiztonsági és gazdasági érdeke lenne a pragmatikus, kölcsönös tiszteletre és előnyökre alapuló együttműködés Kelet és Nyugat között.

Rámutatott, hogy ez 2021 végéig jórészt reális forgatókönyv volt, de a tavalyi év elejére egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy törés lesz a kapcsolatrendszerben, ami a régió számára a lehető legrosszabb hír.

– figyelmeztetett, a hidegháborút hozva fel példának.

Az eurázsiai együttműködés mára „távoli álommá” vált

Szijjártó Péter aláhúzta, hogy az eurázsiai együttműködés jó alapja volt a gazdasági fejlődésnek, de ez mára „távoli álommá” vált.

„Azt gondolom, hogy három olyan ügy van, amely gyökeres változást hozhatna. Az első, hogy visszatér-e a kölcsönös tisztelet a nemzetközi politikai kapcsolatokba vagy sem, mert sajnos az utóbbi időszakban a kölcsönös tisztelet teljes hiányát tapasztaltuk. A második, hogy mindenki megérti-e, hogy nem írhatja felül a fizikai realitásokat az ideológiai vagy politikai megközelítés. A harmadik, hogy nyitva maradnak-e a kommunikációs csatornák azok között, akik nem szívesen beszélnek egymással” – jelentette ki.

A globalizáció árnyoldalait érintve leszögezte, hogy azt

és ennek keretében erősen stigmatizálták a nemzetközi fősodortól valamelyest eltérő véleményeket.

A miniszter úgy fogalmazott, hogy a következő időszak sokkal rosszabb lehet, mint a hidegháború volt, különösen a közép-európai régió szempontjából.

„Értem én, hogy több száz vagy ezer kilométerről ez máshogy néz ki, de Oroszország része a realitásnak, és minél közelebb van hozzá egy szereplő földrajzilag, annál inkább az” – mondta.

Ezért – szavai szerint - kulcsfontosságú a párbeszéd csatornáinak fenntartása, ennek híján az ukrajnai békének még a reményét is feladja a világ.

Határozott erőfeszítések vannak arra, hogy a nyugati gazdaságot leválasszák Kínáról

Az amerikai-kínai konfliktusról elmondta, hogy a politika részéről határozott erőfeszítések vannak arra, hogy a nyugati gazdaságot leválasszák Kínáról, azonban a fizikai valóságban, a magánszektorban ennek nincsen semmi jele, sőt épp ellenkező folyamat látható.

Példaként hozta fel Magyarországot, amely a nyugati és keleti cégek találkozási pontjaként rendkívül lényeges szereplőjévé vált mára az elektromos autóiparnak. Majd kiemelte, hogy a világ tíz legnagyobb elektromos akkumulátorgyártója közül hét kínai, termékeikre pedig a nyugati autómárkáknak is nagy szükségük van.

Szijjártó Pétertől a közönség soraiból megkérdezték, hogy azzal akarja-e elfogadtatni a szabadságjogok állítólagos csorbulását, a magyar politikai modellt a kormány, hogy Magyarország megkerülhetetlenné válik az európai autóiparban.

„Ez a politikai vita 2010 óta tart.

– közölte, mondván, hogy a liberális fősodor ezért mindig is bírálni fogja a vezetést, de azt tiszteletben kell tartani, hogy az utóbbi négy választást a kormánypártok toronymagasan megnyerték.

Szijjártó Péter beszédét alább tekinthetik meg:

(MTI)

Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lazio154
2023. január 17. 14:46
Dönteni kell Peti! Vasfüggöny lesz, legyen az orosz határ Záhonynál, vagy a mostani helyén. A keleti nyításnak reszeltek. Hiába van itt a Borostyán út, üresen fog ásítani. Nagyon tökösnek kellene lenni, hogy a NATO-t és az Eu.-t elhagyva csatlakozzunk újra örök barátunkhoz és testvérünkhöz, a hősies nagy Orosz nemzethez! Vagy ilyen zakósorozat után érdemes lenne gondolkodni... a lemondáson!
Türelem
2023. január 17. 12:29
A nyugati tömbhöz való tartozásunk különösen magas életszínvonalat, jólétet, biztonságot hozott Magyarország számára. Egy gazdaságilag prosperáló, a vállalati, vállalkozói szabadságot, biztos rentabilitást, foglalkoztatást, tervezhetőséget, fejlődést, bővülést garantáló Európa részesei vagyunk. Az ember csak ámul a tőzsdék teljesítményétől,, a befektetői bizalom soha nem látott magasságokban való szárnyalásától, a stabil, kiszámítható, olcsó, azaz versenyképes energiaáraktól, Európa politikai-gazdasági-katonai versenyképességének csúcsra járatásától, az uniós tagállamok szociális, foglalkoztatási, jóléti stabilitásától, az európai emberek magas boldogság indexétől, a hagyományos értékrendek féltő őrzésétől, a család, a kulturális, vallási, nyelvi identitás párját ritkító védelmétől, a külkereskedelmi-külkapcsolati szabadság minden egyes tagállamra kiterjedő lehetőségeitől. Ezt a tömböt már csak ezért sem szabad elhagynunk......
chief Bromden
2023. január 17. 12:20
Ez lehetett a háború egyik célja. A korrupt EU-s képviselők, vezetők üveggolyóért eladták a kontinens érdekeit.
peterk19
2023. január 17. 12:02
"Oroszország része a realitásnak, és minél közelebb van hozzá egy szereplő földrajzilag, annál inkább az" Ezert is erthetetlen, hogy a magyar kormany miert bagatelizalja az Oroszorszaggal szomszedos orszagok (Lengyelo., Baltikum, Finno.) aggodalmait.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!