Úton a demográfiai katasztrófa felé

A világ csökkenő lélekszáma magával rántja a gazdaságot és a társadalmat.

A portál által megkérdezett elemzők úgy látják, a májusi pénzromlásban kiemelkedő szerepe lehetett az élelmiszerek drágulásának.
A májusi infláció biztosan 10 százalék feletti értéket mutat majd, de az éves átlag is két számjegyű lehet – adta hírül keddi cikkében a Világgazdaság.
A szakértők az év ötödik hónapjára 10,4 százalékos pénzromlásra számítanak, 2022 egészében 10, a jövő évben 6,7 százalékos áremelkedés következhet – az előbbi két mutatónál 0,5 és 1 százalék volt a különbség a legalacsonyabb és legmagasabb becslés között, az utóbbinál viszont 3,2 százalék.
Az árstop hatálya alá tartozó cikkeken kívül lényegében minden termék és szolgáltatás gyorsabban drágult idén májusban, mint tavaly”
– közölte Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője a lappal.
A szakember szerint az árnyomás az élelmiszerek körében lehetett a legerősebb, de a szezonhatások – többek közt a bővülő beutazóturizmus és a szabadidős programok iránti élénkülő kereslet – miatt a piaci szolgáltatások áremelkedése is gyorsulhatott.
Az általános drágulást fokozhatta, hogy az egyre magasabb infláció miatt a háztartások előrehozzák a fogyasztásukat, illetve igyekeznek az első negyedévben kézhez kapott állami juttatásokat mielőbb elkölteni, leginkább tartós fogyasztási cikkekre, lakásfelújítással kapcsolatos termékekre és szolgáltatásokra. Halász Ágnes szerint az olajembargó, a dráguló terményárak és az akadozó ellátási láncok miatt nagyon valószínű, hogy az infláció még jó ideig nem enyhül, és idén mindvégig 10 százalék felett ragad.
A Világgazdaság eredeti, teljes cikkét a témában ide kattintva olvashatja.
Nyitóképünk csupán illusztráció. Fotó: Pixabay