Megnyitotta kapuit a remeték titkos világa

2022. március 07. 00:00

A második ütemes fejlesztés eredményeként hosszú idő után először bejárhatóvá vált a Majki Kamalduli Remeteség teljes területe.

2022. március 07. 00:00

A Nemzeti Kastélyprogram keretében, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. közreműködésével Európai Uniós és hazai GINOP forrásokból, közel 3 milliárd forintból valósult meg a Majki Kamalduli Remeteség teljeskörű felújítása.

Az Esterházy- és más híres főúri családok adományaiból felépült Európában is ritkaságnak számító, egyedülálló 18. századi kolostoregyüttes most kívül- belül megújulva, új funkciókkal gazdagodva várja az ide látogatókat. Az egykor itt élt, némasági fogadalmat tett remeték szigorú szabályozó elveket követtek és a falakkal körbevett, világtól elzárt klauzúra területén élték mindennapjaikat. Most ebbe a titokzatos világba enged betekinteni a kiállítás, amely interaktívan vonja be a látogatókat a remeték életébe.

Az első ütemben lezajlott Foresteria épületének rekonstrukciója után, most a második ütemes fejlesztés során megújult a klauzúra teljes területe, benne a cellaházak és apró kertjeik, a templomtorony és a kripta. Sor került továbbá a mértani kert, valamint a grottakápolna felújítására is. A remeteség melletti tó partján az újonnan épült jegypénztárban megváltott jeggyel és interaktív kiállítástérképpel indulhat el a látogató a csend otthonába. Végigjárva a remeteség területét, a kiépített tárlatok teljeskörű képet nyújtanak a hajdanán itt tevékenykedő rend életformájáról, megismertetnek a lemondott életvitelt folytatott szerzetesek szigorú, de egyben áhítatos szellemiségével. A megújult cellaházak új funkciókkal kibővülve nyílnak meg a nagyközönség előtt, mint például a kézművesház és az interaktív cellaház, valamint két korhűen berendezett, a szerzetesek és elöljárójuk életét bemutató autentikus remetelak is bemutatásra került.

A templom szinte egyetlen épen maradt része a torony, ami szintén megújulva, kiállítási elemekkel berendezve várja a látogatókat.

A remeték köztudottan mély ismerettel rendelkeztek a gyógynövényekről és azok felhasználási módjáról, maguk is termesztették őket a kolostor kertjeiben. A templomgazdálkodást bemutató, korhűen rekonstruált mértani kertek is ezt az eszmét idézik.  Az érdeklődők múzeumpedagógiai foglalkozások alkalmával többek között megismerkedhetnek a gyógyfüvek feldolgozásának metódusaival is.

Az egész napot kitöltő programok, gazdagon berendezett kiállítások és a páratlan rendezvényhelyszínként is újjáéledő épületek a térség egyedi turisztikai vonzerejévé emelték a műemlékegyüttest.

A további 10 cellaház a közeljövőben szálláshelyként nyitja meg kapuit a különleges pihenőhelyeket kedvelők előtt.

További információk.

(X)

Fotó: NÖF

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!