Kiderült, kik vehetik át idén a Nobel-békedíjat
Több mint 280 jelölt közül választották ki a díjazottat.
Az eljárást ismerők szerint fél éven belül várható ítélet az ügyben.
Választási csalás miatt is vádat emelt a bíróság hétfőn Mianmarban Aung Szan Szú Kji puccsal eltávolított korábbi kormányfő és Vin Mjint egykori államfő ellen. A vád szerint az ország korábbi vezetői nyomást gyakoroltak a választási bizottságra, s pártjuk így ért el elsöprő győzelmet a 2020-as választáson.
Kedden lesz az első évfordulója annak, hogy a mianmari hadsereg 2021. február 1-jén, néhány órával az új törvényhozás megalakulása előtt erőszakkal távolította el a hatalomból a választáson elsöprő győzelmet arató Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) vezetőjét, Aung Szan Szú Kji államtanácsost, az ország de facto miniszterelnökét. Letartóztatták Vin Mjint elnököt is, valamint az NLD több más politikusát. Aung Szan Szú Kji azóta is házi őrizetben van. A hadsereg már akkor arra hivatkozott, hogy a kormány nem vette figyelembe az előző évi választásokkal kapcsolatos panaszait. Nemzetközi megfigyelők szerint a voksolás jórészt szabad és tiszta volt.
A 2021-es puccsot követően több bűncselekménnyel is megvádolták, összesen 160 év börtönre is ítélhetik. Eddig két ügyben született ítélet; „uszítás” és a járványügyi előírások megsértése miatt, majd hordozható rádióadóvevők „csempészése” miatt négy-négy év börtönt szabtak ki rá. Első büntetését a junta vezetője két évre mérsékelte. Aung Szan Szú Kji a modern Mianmar atyjának tekintett Aung Szan tábornok lánya. 1991-ben ítélték oda neki a Nobel-békedíjat az akkori katonai diktatúra elleni, a demokráciáért és az emberi jogokért folytatott erőszakmentes küzdelméért.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Lynn Bo Bo