Esküdözik Scholz: most már tényleg felhozzák a német egészségügyet oda, ahol a magyar nyolc éve tart
„Az elektronikus betegakta 23 év után most már tényleg jön” – ígéri a német kancellár.
Ismét megugorhat az EU-ba menekülők száma az afganisztáni helyzet romlása következtében.
Az Európai Unió illegális migrációval foglalkozó hatósági és titkosszolgálati koordináló szervezete újabb három évvel meghosszabbította a menekülőket segítő bűnszervezetekkel folytatott, kiemelten kezelt küzdelmét. Az afganisztáni helyzet miatt és a járvány harmadik hullámának az elültével fokozódni fog a migránshelyzet. A magyar hatóságok múlt hétvégén csaknem hatszáz határsértő ellen intézkedtek – írta meg a Magyar Nemzet.
A lap szerint rohamosan nő a magyar határt megsértő illegális migránsok száma. Döntő többségük a balkáni útvonalon a Közel-Keletről Görögországon, Észak Macedónián, Szerbián keresztül érkezik a műszaki határzárral is védett magyar országhatárra.
Fokozódó migrációs nyomás
Az illegális migrációt monitorozó, a helyzetet folyamatosan elemző uniós biztonságpolitikai szakemberek szerint, mivel kivonultak Afganisztánból a békefenntartók – az amerikai vezetésű nemzetközi katonai egység –, a tálibok máris menekülésre kényszerítettek tízezreket, és további százezrek menekülése várható az országból, a térségből. Jól érzékelhetően erősödni fog a migrációs mozgás a balkáni útvonalon, nőni fog a nyomás – más országok mellett – hazánkon is. A pandémia harmadik szakaszának a lecsengése után a korlátozó intézkedések zömét visszavonták, így az illegális migráció is megélénkült.
Fejlődik az embercsempészet
Az EU értékelése szerint a migránsok csempészése jelentős fejlődésen ment keresztül 2015, vagyis a migrációs válság kezdete óta. Az Europol és az Interpol adatai szerint az útnak induló migránsok több mint kilencven százaléka fizetett csempészeknek, hogy eljusson Európába. Tehát ez igen jövedelmező és ráadásul alacsony lebukási kockázattal járó üzletágnak számít a bűnszervezetek világában. Becslések szerint 2015-ben ez a bűnözői tevékenység világszerte 3–6 milliárd dollárt jövedelmez, 2019-ben az Európai Unióba vezető tengeri útvonalakon pedig több mint 200 millió euró forgalmat generált.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor