Fradi, svéd migrációs helyzet, Bambi, veszprémi filmpiknik  – megjelent az új Mandiner!

2020. október 08. 09:00

Milyen esélyekkel fut neki a Fradi a csoportkörnek? Hogyan változott meg az elmúlt évtizedben a klub szurkolói tábora? Milyen pszichológiai okai vannak annak, hogy a vírustagadók százezres tömegeket képesek vonzani? Azeri-örmény konfliktus, svéd migráció, Bambi, Veszprém–Balaton filmpiknik – megjelent az új Mandiner!

2020. október 08. 09:00
null

Milyen út vezetett a Fradinak magyar másodosztályból a BL-szereplésig? Milyen a kapcsolata Rebrovnak a Ferencváros szurkolóival? Mi lesz a fenntartható siker titka Hajnal Tamás, a klub sportigazgatója szerint? E heti lapszámunkban tízoldalas összeállításban foglalkozunk a nagy Fradi-sztorival.

„Az a legfontosabb, hogy összeállt a csapat, értik a játékosok, mit akarunk játszani, jó a hangulat, egység van”  – fogalmaz lapunknak adott interjújában Szerhij Rebrov, a Fradi edzője, aki leszögezte: minden ellenfélre maximálisan felkészülnek, és mindenki ellen küzdeni fognak majd, egyelőre azonban a magyar bajnokságra és a következő mérkőzésre koncentrálnak.

Ultimátum a drukkereknek, vénaszkenner, bojkottált stadion – az utóbbi tíz évben hullámzóan alakult a Ferencváros és a szélsőséges csoportoktól sem mentes szurkolótábor kapcsolata. Körbejártuk, hogy a klub miként számolt le a a szurkolók körében elterjedt huliganizmussal. 

„Folyamatos és kitartó munkára van szükség, emellett fontos, hogy megmaradjon az éhség és a motiváltság" – vallja Hajnal Tamás, aki a Fradi játékosából avanzsált sportvezetővé. A fenntartható siker titkáról, a keretépítésről és az utánpótlás-nevelésről kérdeztük a csapat sportigazgatóját. 

„Jelen hetünk olyan időközi parlamenti választással ér véget, amely kapcsán megfigyelhető a libernyák és bumburnyák szavunk több mint hangalaki összecsengése” – írja az Első karakterben Joó István, aki a baloldal állapotáról és a szerencsi időközi választás tétéjéről értekezik vezércikkünkben.

Közélet 

Közélet rovatunkban interjút olvashatnak Kozma-Vízkeleti Dániellel,  a Mathias Corvinus Collegium Mindset-Pszichológia Iskolájának vezetőjével, akivel krízishelyzetről, járványtagadókról, stresszoldásról és a jövő pszichológusairól beszélgettünk.

„Ilyen válsághelyzetben sokszor cserben hagy bennünket a tudatos énünk, a higgadtságunk, a felkészültségünk és a kommunikációs eszköztárunk. A támpontokat keresve pedig hajlamosak vagyunk abba kapaszkodni, ami először szembejön, legyen az egy frappáns vírustagadó elmélet” – hívja fel a figyelmet.

A Fidesz október 11-ei győzelme Jakab Péter hazai vereségét, a Jobbik végleges baloldalba tagozódását hozhatja. Egy Bíró-győzelem viszont morális felmorzsolódással és kínos nemzetközi visszhanggal járhat a baloldal számára. Az időközi parlamenti voksolás tétjéről Lánczi Tamás politológust kérdeztük. 

„Minden hiteles keresztény közösségben ott rejlik a késztetés, hogy a krisztusi hitben kapott erőt és örömöt tovább kell adni” – írja publicisztikájában Balog Zoltán református lelkész, miniszterelnöki biztos, aki szerint az emberek egymással való összekötése a keresztény életműködés lényege. 

Kovács Attila, az Alapjogokért Központ európai uniós műhelyének projektvezetője az Európai Bizottság jogállamisági jelentéséről ír, rámutatva: utóbbi egy mérföldkő abban a folyamatban, amely az Európai Unió széteséséhez vezethet. 

Külhon & Külföld

Milyen esélyekkel indulnak a helyi politikai erők a hamarosan esedékes helyhatósági választáson Kárpátalján? Mi kerül a kampány középpontjában? Külhon rovatunkban az október 25-én esedékes ukrajnai önkormányzati választásokkal foglalkoztunk.

Svédország évtizedek óta a gazdasági bevándorlók és a menekültek kiemelt célpontja. A naiv idealizmus kora most lezárulhat: miután hónapok óta klánháborúk sújtják a városok utcáit, a minap a szocdem kormányfő kezdett beszélni a bűnözés és a migráció összefüggéseiről. Kovács Emesétől, a Migrációkutató Intézet kutatójától a svéd migrációs helyzetről olvashatnak elemzést.

Meddig durvul a kaukázusi helyzet? Lehet-e háborúról beszélni? Miben más a mostani konfliktus, mint az 2016-os négynapos háború idején? Külföld rovatunkban az azeri–örmény konfliktus kérdéseit jártuk körbe.

Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének vezetője az ENSZ 75 éves fennállása kapcsán von mérleget a szervezet eddigi tevékenységéről.

Precedens & Makronóm

Precedens rovatunkban a közelgő amerikai elnökválasztás kapcsán Jesse Richmannel, az Old Dominion University professzorával olvashatnak interjút a válságidőszakokban tartott elnökválasztások tanulságairól és a legfelső bíróság többrétű szerepéről.

Orbán Balázs, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese a Cseh Katalin momentumos EP-képviselővel folytatott vitája apropóján írt a magyar médiahelyzetről, hangsúlyozva: bárki bármit állít, Magyarországon mindenki megtalálja az ízlésének megfelelő hírforrást. 

Makronóm rovatunkban Dorogi Évával beszélgettünk, aki két év alatt tudta megszerezni a védjegyet, hogy aztán teljesen új tartalommal töltse meg a Bambi-palackokat. A rendszerváltoztatás óta jellemzően külföldi hálózatok gyártanak sört és üdítőt Magyarországon, most a Bambi régi-új versenytárssá válhat. 

Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés

Böszörményi Nagy Gergely ezen a héten Balog Zoltán református lelkész Nem csak kenyérrel... – Beszédek, imádságok, írások koronavírus idején című könyvét ajánlja, amelyben a szerző a koronavírus-járvány miatti rendkívüli hónapok gondolatait, benyomásait, tanulságait rendszerezte.

A Feminens oldalán az aradi özvegyekre emlékezünk.

A Budapesti történetek kisrovatunkban Fodor Gergely kormánybiztossal a Budai Vár megújulásáról beszélgettünk.

Élet rovatunkban az idén először megrendezett Veszprém–Balaton filmpiknik került középpontba, amely olyannyira nagy sikert aratott, hogy a szervezők szeretnék, ha hagyománnyá válna. A rendezvény tanulságairól Muszatics Pétert, a fesztivál igazgatóját és Can Togay Jánost, a filmpikniket befogadó Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa projekt művészeti és kreatívigazgatóját kérdeztük.

Arcél kisrovatunkban Ottlik Géza íróra emlékezünk. A rovat tárcáját Győrffy Ákos írta.

A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban az Ufi régi szerzője, Ambrus Balázs a fiatalok interneten zajló viselkedését igyekszik megértetni.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!