Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
Trump azt ajánlotta a brit miniszterelnöknek, hogy ne tárgyaljon tovább az EU-val, hanem perelje be az uniót.
A brit miniszterelnök szerint az amerikai elnök azt javasolta neki, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalások helyett perelje be az EU-t.
Donald Trump, aki kétnapos hivatalos látogatást tett az Egyesült Királyságban, a tárgyalások végén Theresa May kormányfővel tartott közös pénteki sajtóértekezletén úgy fogalmazott, hogy előállt May számára egy javaslattal az EU-val szembeni magatartásról, de azt a brit miniszterelnök „túlságosan keménynek, talán brutálisnak is” találta.
Theresa May, aki a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának vendége volt, arra a kérdésre, hogy miként hangzott ez a „brutális javaslat”, felfedte: Trump azt ajánlotta neki, hogy ne tárgyaljon tovább az EU-val, hanem perelje be az uniót. May nem tért ki arra, hogy Trump szerint Londonnak milyen címen kellene beperelnie az Európai Uniót, de kijelentette, hogy Nagy-Britannia folytatja a tárgyalásokat az EU-val.
Theresa May a vasárnapi BBC-műsorban felidézte azt is, hogy kettejük péntek esti sajtóértekezletén Trump már azt javasolta: a brit kormány ne álljon fel a tárgyalóasztaltól, mert akkor a Brexit-tárgyalások „lefulladnak”.
Donald Trump már a brit miniszterelnökkel és kabinetjével tartott kétoldalú tárgyalások előtt óriási belpolitikai vihart kavart Nagy-Britanniában egy interjúval, amelyben kijelentette, hogy ha Nagy-Britannia a Brexit után is szoros kereskedelmi kapcsolatokat tart fenn az Európai Unióval, az lehetetlenné tenné a brit-amerikai szabadkereskedelmi megállapodást, amelyre London törekszik.
Az interjút a The Sun című, erőteljesen EU-szkeptikus irányvonalú jobboldali brit tömeglap készítette az amerikai elnökkel. A lap által pénteken ismertetett részletek szerint Trump az interjúban azt is kijelentette, hogy ő nagyon sok mindent másképp csinált volna a Brexit-tárgyalásokon, és kész lett volna arra is, hogy felálljon a tárgyalóasztaltól, mivel „ami most folyik, az nagyon szerencsétlen”. Véleménye szerint ugyanis túl hosszú a brit EU-tagság megszűnéséről folyó tárgyalássorozat, és az olyan megállapodások, amelyekhez túl hosszú idő kell, „soha nem jók”.
Hozzátette: megmondta Theresa Maynek, „hogyan kellene ezt csinálni”, de a brit kormányfő nem értett vele egyet, nem hallgatott rá, más utat választott.
Valószínűleg ez volt az a „brutális javaslat”, amelyre az amerikai elnök a brit kormányfővel tartott péntek esti közös sajtótájékoztatón részletek nélkül utalt, és amelyről Theresa May a vasárnapi BBC-interjúműsorban felfedte, hogy Trump a Brexit-tárgyalások folytatása helyett az Európai Unió elleni jogi eljárás megindítását javasolta neki.
A kétoldalú megbeszélés utáni közös sajtótájékoztatón Trump „álhírnek” nevezte a The Sun által vele készített interjú ismertetésének módját, arra hivatkozva, hogy a brit lap kihagyta a cikkből „azokat a nagyszerű dolgokat”, amelyeket ő Theresa Mayről mondott. Az amerikai elnök szerint ezeket kellett volna „a főcímben kiugratni”.