Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Ez a „kultúrkör” ezúttal komoly élőerőt mozgósítva két nap alatt több tucat lejárató cikket gyártott, ezzel elérte, hogy a főtámogatónk úgy bontson szerződést velem, mintha legalábbis pedofil vagy cserbenhagyó gázoló lennék.
„Miért tartotta fontosnak családostól részt venni nemrég a csíksomlyói búcsúban?
Régi tervünk volt ez. Legutóbb 2009-ben jártunk a Somlyón, akkor még csak a két nagyobb gyerekünkkel, idén viszont már az egész családunk együtt utazott, hatosban. Tartalmas, hol felemelő, hol idegőrlő élmény egy olyan kisközösségben megélni a zarándoklatot, ahol a legkisebb gyerek hatéves, a legnagyobb tizenhét. Mindenkit más mozzanat érdekel, más mozdít meg. A terv megvalósításához Böjte Csaba meghívása adta a döntő lökést, amikor az adományozás kapcsán találkoztunk. [Sajtóhírek szerint Ákos a Telekommal felbontott szerződése után járó »fájdalomdíját«, ötvenmillió forintot ajánlott fel Böjte Csaba árva gyerekeket gondozó alapítványának – a szerk.] Régóta kapcsolatban vagyok vele, korábban szakmai díjhoz járó pénzjutalmamat ajánlottam fel a munkájához, jártam általa alapított gyermekotthonban, koncerteztem a dévai alapítvány javára. Ezúttal – kétszáz zarándoktársunkkal együtt – a somlyói Szent István-házban lakhattunk, közel a nyereghez, ahol idén is több százezren vettek részt a pünkösdi szentmisén. (...)
Említette a Böjte Csaba alapítványának adott adományt. Ennek előzménye az a médiában lezajlott perpatvar, amely egy mondata miatt alakult ki.
Nyilvánvaló, hogy egy ilyen volumenű, alapvetően politikai célzatú támadástól senki sem lehet felhőtlenül boldog. Korábban már átéltem hasonlót, az kissé szervezetlenebb és durvább volt, amikor 2002-ben lenáciztak – természetesen ugyanazok, mint most, ugyanazon aljas indokból. Ez a »kultúrkör« ezúttal komoly élőerőt mozgósítva két nap alatt több tucat lejárató cikket gyártott, ezzel elérte, hogy a főtámogatónk úgy bontson szerződést velem, mintha legalábbis pedofil vagy cserbenhagyó gázoló lennék. Pedig aki veszi a fáradságot és végignézi a 47 perces interjút, annak számára világos, hogy a kiragadott és sokat idézett mondat csupán annyit jelent, hogy szerintem rossz, ha a munkaerőpiacon a nők versenyezni kényszerülnek a férfiakkal: a legkiválóbb sportolónők se férfiak ellen küzdenek a versenyeken. Megdöbbentő és szomorú tapasztalat, hogy nagy általánosságban a vitatkozók – köztük kényes ízlésű, egykor komolyan vehető orgánumok képviselői is – egyértelműen anélkül nyilatkoztak, hogy látták volna az ominózus beszélgetést, csak a liberális remixet csócsálták. Őszintén sajnálom azokat, akik a félrevezető cikkek nyomán indulatoskodni kezdtek.
Ön szerint miért alakult ki ekkora felhajtás? És miért bontott szerződést a mobilszolgáltató?
A férfi és női életszerepek témaköre mindenkit érdekel és mindenkit érint. Engem is. A véleményem – a valós, nem amit hegesztettek belőle – nem sértő és senkire nézve nem kötelező. Vannak, akik nem bírják elviselni, hogy az övéken kívül létezik más, ugyanúgy legitim olvasata ennek a fontos témának: ma a »tolerancia« zászlaja alatt elképesztő gyűlölködés és kirekesztés zajlik. A támogató a »hitvallására« hivatkozva bontott szerződést, szerintem meg elhamarkodottan, sajtónyomásra hozták meg ezt a vitatható döntést. Csakhogy a valótlan állítások miatt több médium is helyreigazításra kényszerült. A puszta tény, hogy ezután a volt támogatóm rendezni kívánta velem a viszonyt, számomra felér egy bocsánatkéréssel.”