Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Ha meg akarjuk érteni a Charlie Hebdo terrortámadást követő társadalmi reakciót és szimpátiatüntetéseket, akkor először is a francia társadalmat kell megértenünk.
„Itt a sajtószabadság, a szabadság olyan társadalmi alapérték, aminek jelentősége a magántulajdon védelmével említhető egy lapon.
Ezzel együtt a sajtó, a média presztízse is igen magas. Egy újságíró vagy szerkesztőség bántalmazására példa nélküli és teljesen mértékben elfogadhatatlan. Itt nincs helye olyan véleménynek, hogy „megérdemelték” vagy „ők provokálták”. A szabad sajtó olyan érinthetetlen társadalmi intézmény, aminek része a Charlie Hedbo és más hasonló szatirikus lapok is, még akkor is, ha társadalmi csoportokat sért. Itt a karikatúra a közéleti hírek szatirikus feldolgozása, ami ugyanolyan műfaj, mint otthon a publicisztika. Ezekkel együtt jobban érthető, miért mentek több, mint egymillióan az utcára.
Sokan kérdezték, hogy milyen volt a tüntetés, milyen volt egy ekkora tüntetés résztvevőjének lenni. Már az előző napokban látszódott, hogy nem egy marginális demonstrációról lesz szó, amik egyébként majdhogynem mindennaposak Párizsban. A támadás estéjén, illetve az azt követő pár napban is egymást követték a megemlékezések. Az első egymásra szerveződő kisebb-nagyobb Facebook események akkor egyesültek, amikor maga a miniszterelnök, Francois Hollande beszédében az egész francia népet a vasárnapi szimpátiatüntetésen való részvételre szólította fel.”