A közlemény szerint megkezdték az egyeztetést az ügyben érintett egyházakkal, s ennek alapján teszik meg az előterjesztést. Bővebb tájékoztatást az államtitkárság a kormánydöntés utánra ígért. A Magyarországi Református Egyház (MRE) kommunikációs szolgálata múlt pénteken azt közölte az MTI-vel: az MRE által korábban felvett devizahitelek mértékéről és lejáratáról voltak ugyan előzetes egyeztetések a kormánnyal, de a hitelkonszolidáció módjáról érdemi egyeztetések még nem történtek.
Megerősítették, hogy az egyház megkereste a kormányt azzal a kéréssel: „valamilyen könnyítési konstrukciót” – a lakossági devizahitelek visszafizetésének megsegítéséhez hasonlóan – az általuk felvett devizahitelek visszafizetésére is tegyenek lehetővé. Közlésük szerint a református egyház által felvett devizahitelek összege mintegy 14,3 millió svájci frankot tesz ki.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár pénteken Hódmezővásárhelyen az MTI-vel azt közölte: az egyházak által felvett devizahitelek konszolidációját tervezi a kormány. A politikus azt mondta: 2002 után a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány megszegte az egyházi ingatlanokkal kapcsolatos kárpótlási megállapodást, ennek következtében az egyházak nem kapták meg határidőre a nekik járó összeget. Ennek a hiánynak a fedezetére vettek föl református egyházkerületek piaci körülmények között – akkor előnyösnek tűnő – devizahiteleket. A pillanatnyi fizetési nehézségek orvoslására szolgáló összeget az egyház működtetésére, szociális és oktatási feladatainak ellátására fordították – ismertette az államtitkár.
Lázár János hozzátette: mintegy 15 millió euró azoknak a devizahiteleknek a teljes nagysága, amelyeket a tulajdoni kárpótlásból eredő fizetési kötelezettségeit megszegő állam miatt kialakult átmeneti likviditási problémák megoldására vettek fel. A kormány múlt kedd éjszaka tárgyalt a több református egyházkerületet érintő problémáról, s úgy döntött, hogy az állam nagy valószínűséggel át fogja vállalni ezeket a hiteleket, vagy segít a törlesztésben – mondta az államtitkár.