Elvesztette a rohamosztagos-pert Lucas

2011. július 28. 12:03

Andrew Ainsworth, az eredeti rohamosztagos sisakok tervezője megnyerte a szerezői jogi háborút George Lucas ellen. A kelléktervező törvényesen készítette el és tette pénzzé a 77-es Csillagok háborújában látott sisakok replikáit.

2011. július 28. 12:03

Andrew Ainsworth angol kelléktervező 1976-ban készítette el az első rohamosztagos sisakot, majd George Lucas kérésére további ötvenet. 2002-ben az egyiket felajánlotta a patinás Christie's aukciósháznak, hogy próbálják meg eladni, a sisak pedig 60 ezer fontért (18,5 millió forintért) kelt el. A Lucasfilm 2004-ben 20 millió dolláros keresetet nyújtott be Ainsworth ellen az Egyesült Államokban. A rendező jogászai szerint a kellékgyáros nem rendelkezett a sisakok mint saját szellemi alkotások jogával, sem a Star Wars-ereklyék árusítási jogával. A kaliforniai bíróság 2008-ban Lucast hozta ki győztesnek, de mivel Ainsworth-nek nem volt sem vagyona, sem bevétele Amerikában, az ügyével a brit bíróságoknak is foglalkoznia kellett.

Ainsworth a tárgyalások alatt végig azzal védekezett, hogy a kultikus sisak nem művészeti alkotás volt, hanem gyári öntvény, így azokra George Lucas Star Wars-univerzumhoz kötődő szerzői jogai csak a sisakok elkészítését követő 15 évben vonatkoznak, utána Ainsworth szabadon sáfárkodhat saját termékével. A Lucasfilm viszont arról akarta meggyőzni a brit legfelsőbb bíróságot, hogy az eredeti öntőforma egy Star Wars-szobor, ezért Lucas egész életében (plusz a halálától számított 70 évig) rendelkezik a hozzá kapcsolódó jogokkal. A 27 éves dizájner anno 20 fontot kapott sisakonként, és 285 fontot páncélonként, valamint meghívót további nagyköltségvetésű sci-fik stábjába (később a Supermanen, az Alienen és a Flash Gordonon is dolgozhatott). Ainsworth sisakjaiért ma 500-1000 fontot adnak a fanatikus rajongók.

A Lucasfilm szóvivője hivatalos nyilatkozatban akadt ki: „Bízunk benne, hogy a jól ismert figuráinkra, kellékeinkre, jelmezeinkre és egyéb vizuális vagyontárgyainkra kiterjed a védelem Nagy-Britanniában. Nem lenne jó, ha Angliáról elterjedne, hogy a hamisítók biztonságos paradicsoma lett.”

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!