Nagy biznisz lett az olimpia: a polgármester szerint olcsón meg tudnák rendezni

Sadiq Khan, London polgármestere hivatalosan is bejelentette: szeretné, ha a brit főváros megpályázná a 2040-es nyári olimpiát, amivel rekorder lenne.

Egy ellenzéki nyilatkozat után ismét fellángolt a vita a kohéziós források kapcsán. Magyarországnak ebben az évben is jelentős összegek járnak, de jó részüket visszatartja az unió. A kormányzatnak viszont van fegyvere arra, hogy megszerezze őket.
4,5 milliárd euró, azaz 1832 milliárd forint – éves szinten ennyivel több pénzt kap hazánk az Európai Unióból, mint amennyit befizet. 2004-es belépése óta Magyarország a közösség nettó kedvezményezettjei közé tartozik, hiszen sokkal többet kap a közösből, mint amennyivel hozzájárul. Ez azonban nem kegy vagy támogatás, esetleg – néhány értelmezés alapján – segély. Ellenkezőleg: ez annak az ára, hogy hazánk a csatlakozással átadta piacait az EU-nak.
A 2021 és 2027 közötti költségvetési ciklusban Magyarországnak több alapból összesen közel 50 milliárd eurónyi (20 350 milliárd forintnyi) forrás jár, pontosabban járna, hiszen ezek egy részét jogállamisági viták miatt felfüggesztették. A kohéziós forrásokból nagyságrendileg 21,7 milliárd euró (8837 milliárd forint) – ez tagállami hozzájárulással még növelhető –, a helyreállítási alaptól 10,4 milliárd euró (4235 milliárd forint), a közös agrárpolitika forrásaiból pedig 13,5 milliárd euró (5497 milliárd forint) jár Magyarországnak. Utóbbiak szépen csordogálnak is, csak az előbbiekkel játszadozik Brüsszel.