Kedd hajnalban felrobbantották a dél-ukrajnai Noha Kahovkában található gátat. Hogy pontosan ki áll az akció mögött, azt nem tudni, mindkét fél tagad. Az orosz megszállás alatt álló területen lévő gát felrobbantásáról először az orosz médiában jelentek meg a hírek.
Nova Kakhovka polgármestere: A gát felső részét lövedékek pusztították el
A Guardian a TASZSZ hírügynökséget idézve arról írt, hogy a robbantás után a területet elárasztja a víz. Egy másik állami hírügynökség, a RIA idézte Nova Kakhovka Moszkva által beiktatott polgármesterét, aki azt mondta, hogy a gát felső részét lövedékek pusztították el.
A RIA megjegyezte, a polgármester korábban tagadta, hogy a gátat felrobbantották volna. A TASZSZ akkor úgy idézte őt, hogy a gát lerombolása „súlyos terrorcselekmény” volt. Ugyanakkor sem a Reuters, sem a Guardian nem tudta függetlenül ellenőrizni a jelentéseket.
Zelenszkij rendkívüli ülést hívott össze
A BBC szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök rendkívüli ülésre hívta össze az ország Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsát.
A tanács titkára, Olekszij Danilov a Twitteren közölte, hogy az ülést a gát felrobbantásával összefüggésben tartják.
Már Herszont is elérte az árvíz
A város katonai közigazgatásának vezetője arról számolt be, hogy a Korabel városnegyedben le kellett kapcsolni az elektromos ellátást, és néhány óra múlva a gázellátással is ugyanígy tesznek, biztonsági okokból kifolyólag. Az Ukrajinszka Pravda videója a herszoni állapotokról:
Ukrajna szerint a zaporizzsjai atomerőmű veszélyben van
A BBC arról is ír, hogy Ukrajna Oroszországot vádolja a gát felrobbantásával. Ez tűnik a leglogikusabb magyarázatnak, mivel Oroszország valószínűleg attól tartott, hogy Ukrajna a gátat arra fogja használni, hogy csapatokat vezessen át a folyón a legutóbbi ellentámadása során.
A gát elpusztításának más következményei is lehetnek – hívja fel a figyelmet a lap.
A Dnyiproból az oroszok által megszállt Krímbe vizet szállító, Nova Hakovkánál kezdődő létfontosságú csatorna, valamint
a Zaporizzsjai atomerőmű, amely a Dnyipro partján, mintegy 160 kilométerrel feljebb található, valószínűleg érintett lesz.
A BBC idézi Andrij Jermakot, Zelenszkij elnök hivatalának vezetőjét, aki kedd reggeli nyilatkozatában kijelentette, hogy Oroszország lesz a felelős azért, hogy a krími lakosságot megfosztották az ivóvíztől, és azt mondta, hogy Oroszország cselekedetei „veszélyt jelentenek az atomerőműre”.