Olasz tábornok Magyarországon: Ha nem akarsz meghalni Kijevért, törekedj a békére

Roberto Vannacci szerint Európa őrült módjára viselkedik, pedig meglennének az eszközei, hogy véget vessen az orosz-ukrán háborúnak.

„Tévhitek százai keringenek az átlag emberek körében a marihuána gyógyító hatásait tekintve” – írta az Intézet.
„Magyarországot annak ellenére idézik az EU bírósága elé, hogy álláspontja tudományosan megalapozott” – olvasható a Drogkutató Intézet által kiadott közleményben. Az Intézet felidézi, hogy még 2020 decemberében
A Drogkutató Intézet szakmai igazgatója szerint szakmailag alátámasztott döntés volt nemmel szavazni, hiszen a témát sok megalapozatlan tévhit öleli körül és egyelőre nincs egyöntetű, egyhangú orvosi és tudományos álláspont – hangsúlyozták.
Ami jelenleg is biztos, hogy a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) legfrissebb, 2022-es jelentése szerint:
– ismertette az Intézet.
A közleményből kiderül az is, hogy A Drogkutató Intézet még tavaly tett közzé egy szakmai állásfoglalását, amelyet Prof. Dr. Haller József az intézet szakmai igazgatója jegyzett, amely olyan fontos megállapításokat tartalmazott, mint:
Szakértőik hozzátették, hogy „a hétköznapi diskurzusokban
tévhitek százai keringenek az átlag emberek körében a marihuána gyógyító hatásait tekintve.
Amennyiben a gyógyászati célú felhasználás megindul, még azelőtt, hogy bármilyen klinikailag ellenőrzött készítmény elérhetővé válna hazánkban, sok fiatal és felnőtt nyúlna még bátrabban a »füves cigihez«, úgy értelmezve a döntést, hogy akkor »fű« önmagában gyógyít és képes megoldani a problémákat”.
Ez az állítás természetesen nem igaz, a THC, mint hatóanyag komoly vizsgálatoknak kell aláessen, hogy adott gyógyszer elemévé válhasson – hívták fel a figyelmet.
A közleményben idézték Molnár István Jenőt, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatóját is, aki hangsúlyozta: „Az eddigi tapasztalatok alapján a marihuána orvosi célú felhasználásának engedélyezése csak az első lépés a további fogyasztásra vonatkozó jogi engedmények irányába.
Számos országban lehettünk tanúi annak, hogy ezt a dekriminalizálás követi, amely előszobája lehet más kábítószerek elérhetővé tételének is.
Kanada, azon belül Brit-Kolumbia tökéletes példája ennek, a 2018-as marihuána dekriminalizációt követően, 2023. január 31-ével szinte az összes »keménydrogot« elérhetővé tették. Ez egy veszélyes terep, hiszen a legalizációs vitákat rendre sok áltudományos érv és tévhit övezi, mely megnehezíti a szakmailag megalapozott döntések meghozatalát” – fogalmazott Molnár.
A fentiekhez hozzátették, hogy Kanadában a dekriminalizálás ötödik évébe lépve azt állapították meg a kutatók, hogy „kiugró növekedés” tapasztalható a kanadai fiatalok körében a kannabisz elérhetővé tétele miatt megnövekedett, a kannabiszhoz kapcsolódó kórházi és sürgősségi osztályos látogatások számában – írta a Drogkutató Intézet.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay