Cikksorozatunk témája a jogállamisági jelentés egyik fundamentumát képező médiapluralizmus-jelentés, amely megállapította, hogy Magyarországon számos ponton és módon sérült a média függetlenségének, sokszínűségének elve, s mindezért egyértelműen a kormányt teszi felelőssé.
Előző cikkünkben alaposan átrágtuk a jelentés szövegét, megállapítottuk, hogy számos állítás – vagy inkább a jelentés készítőinek, az átlátszós Bátorfy Attilának és Szabó Krisztiánnak a véleménye – tényként, hivatkozási alap nélkül került bele a dokumentumba, s hogy szinte kizárólag kormánykritikus forrásokra láthatunk hivatkozást, ami önmagában felveti a kérdést, hogy a jelentés mennyire állja ki bármiféle objektivitás próbáját.
Most tovább megyünk, és megnézzük, hogyan is keletkezett ez a jelentés: milyen módszereket használtak a készítők, mennyire volt mindez átlátható, és mennyire lehet érvényes ugyanaz a módszertan Svájcra, mint Albániára?
Az uniformizálás problémája
Lássuk először, hogy maga az elképzelés, miszerint egységes módszertant lehet alkalmazni teljesen eltérő kultúrával rendelkező országok esetében, mennyire adhat egzakt eredményeket.
Ennek kapcsán nemrég Demeter Márton, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense adott interjút lapunknak, rávilágítva, hogy a többek között a magyar sajtót méricskélő különböző nyugati pontozóközpontok gyakorlata általában miért problémás. Ezek ugyanis
kritikátlanul ráerőltetik a nyugati sajtónormákat minden, attól eltérő kultúrára, tekintet nélkül a helyi viszonyokra,
eleve abból kiindulva, hogy ami nem felel meg a nyugati normáknak, az „nem egy önálló valami, hanem a nyugatinak a korrupt, eltérített, romlott formája”. A kelet-európaiaknak pedig „utol kellene érniük a nyugatot”, közben „ezekben a felmérésekben meg sincsenek kérdezve, akik mondjuk valamilyen módon egyetértenek a jelenlegi itthoni trendekkel”, holott annak is megvan a maga történeti létjogosultsága; teszik ráadásul mindezt úgy, hogy sem a nyugatiak, sem a magyarországi „nyugatosok” nincsenek tisztában azzal, hogy amit ők vallanak, az nem valami globális norma, hanem a nyugati mainstream erőltetése.
Hasonlóképpen vélekedik Transzparens Újságírásért Alapítvány médiapluralizmus-jelentést elemző kutatója. Nagy Károly elmondja: „alapjaiban téves” az a megközelítés, hogy Luxemburgtól Törökországig ennyiféle államot egy adott értékrendszer és normarendszer alapján elkészült kérdőív segítségével meg lehet ítélni. Ugyanis, figyelmeztet, mint az Bátorfy Attila ELTE-n tanító, átlátszós magyar kutatásvezető maga ismeri el,
a Médiapluralizmus Monitort liberális demokráciákra találták ki, s ezért Magyarországot és térségünket nem méri megfelelően.