Egészen eltérően értelmezték a felek a Fudan egyetemről és a Diákvárosról szóló többórás egyeztetést a napokban. Megírtuk: Palkovics László tárcavezető meghívására Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester az ügygazda Innovációs és Technológiai Minisztériumban jártak, majd az egyeztetést követően külön tájékoztatták a sajtót. Karácsonyék egyértelművé tették, semmilyen szín alatt nem támogatják a szerintük a Diákvárost kiszorító „kínai elitegyetem” megépítését, a főpolgármester azóta azt is belengette, hogy ha miniszterelnök lesz, angol nyelvű sajtótájékoztatón jelenti majd be, hogy visszamondják a beruházást.
Ezzel szemben Palkovics konstruktív hozzáállást és teljes átláthatóságot ígért. Közölte, a megbeszélésen felajánlották az együttműködési szándékukat, és egyértelművé tették, hogy
a Diákvárost és az egyetemet is megépítik.
Továbbá megépítik az összes olyan létesítményt, amely ahhoz kell, hogy a „hallgatók jól érezzék magukat”. Állítása szerint felajánlották azt is, hogy a projekt teljes nyilvánosság mellett folyjon. Az érintetteket, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját, az önkormányzatokat meghívják a szakmai tanácsadó testületbe és a felügyelőbizottságba. Erre a főpolgármestertől nem érkezett válasz.
Az ITM azóta közzé tette azokat az anyagokat, amelyek Palkovics szerint bizonyítják, hogy
az eredeti megállapodásban is szerepelt egyetemfejlesztés.
Ennek nyomán pedig a miniszter úgy fogalmazott: nem ez a valódi vita, inkább politikai vita zajlik.
A tárca által közzé tett dokumentumok, illetve a Karácsonyéknak is bemutatott prezentáció alapján egyébként a Fudan egyetem széleskörű partneri hálózatot tart fenn világszerte, a legnevesebb nyugati felsőoktatási intézményekkel vannak közös programjaik. Ezzel együtt Kínában már 2004-től megjelentek az élvonalbeli nyugati egyetemek. A Harvard University Sanghajban nyitott campust 2010-ben, míg a Yale University Pekingben nyitott központot 2014-ben.
Egyébként a Fudan már 2017 óta jelen van Magyarországon és oktat.
Az innovációs tárca összefoglalója szerint a kormány 2016-tól kezdve mintegy 192 milliárd forintot irányzott elő a kollégiumi férőhelyek bővítésére, 2022-23-ra például 15 ezer fős bővítéssel számoltak, melynek része a Diákváros-beruházás is. A legfontosabb azonban az, hogy a főpolgármester és a kormányzat részvételével működő Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának (FKT) 2019. december 12-i, a Diákvárost is magába foglaló, Déli Városkapu néven futó fejlesztés prezentációja már tartalmazta az egyetemvárost, mint a projekt egyik elemét.