A Migrációkutató Intézet mérlegre tette Joe Biden amerikai elnök első 100 napjának eredményeit és hatásait a bevándorlás területén.
Veres Kristóf György elemzésében leírja, hogy az elnök választóinak liberális migrációs politikát ígért, ennek következtében beiktatása után rögtön lazított több határőrizeti intézkedésen, a demokraták pedig a már az Egyesült Államokban élő irreguláris migránsok számára legális státuszt biztosító törvénytervezeteket terjesztettek a Kongresszus elé.
Az USA migrációs politikájában meginduló változások egyértelműen azt üzenik, hogy aki eljut az ország „kapujába”, az tulajdonképpen bebocsájtást fog nyerni, és ott is maradhat. Ennek, illetve a Közép-Amerikában fennálló push tényezőknek köszönhetően Biden elnökségének első 100 napjában rég nem látott migrációs válság alakult ki az Egyesült Államok déli határán.
Az ország intézményrendszerét felkészületlenül érte a Guatemalából, Hondurasból, és El Salvador-ból érkező családok, valamint kísérő nélkül érkező gyermekek sokasága. A helyzet kezelésére jelenleg nem találják az eszközöket, így nem tudni, mikor enyhül a migrációs-nyomás.
Az elemzés a Migrációkutató Intézet által kiadott Horizont folyóiratban olvasható.
Nyitókép: MTI/EPA/Larry W. Smith