Szorul a hurok Brüsszelben: Magyarország és Szlovákia megvétózta a javaslatot

2025. május 27. 22:40

Az Európai Unió Tanácsának lengyel elnöksége által előterjesztett, a demokratikus ellenálló képesség európai erősítéséről szóló javaslatot Magyarország és Szlovákia nem támogatta.

2025. május 27. 22:40

Magyarország meg szeretné erősíteni a civil szervezetek európai uniós finanszírozásának átláthatóságát, ugyanis alapvető félreértés van a civil szervezetek demokratikus társadalomban betöltött szerepével kapcsolatban – jelentette ki Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter Brüsszelben kedden. A miniszter korábban politikai hisztériakeltésnek és nyomásgyakorlásnak nevezte, hogy ismét az uniós tagállamok napirendjén szerepelt a magyar jogállamiság ügye.

Ezt is ajánljuk a témában

A tagállamok uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozását követően a miniszter közölte, az Európai Unió Tanácsának lengyel elnöksége által előterjesztett, a demokratikus ellenálló képesség európai erősítéséről szóló javaslatot Magyarország és Szlovákia nem támogatta.

 A szöveg összemossa egyrészt az alkotmányos intézmények és a civil szervezetek helyzetét, másrészt pedig a politikai pártok és a civil szervezetek helyét egy demokratikus társadalomban – jelentette ki.

„Megítélésünk szerint a demokratikus ellenálló képességet az európai intézmények és egyes tagállamok félreértelmezik” 

– fogalmazott Bóka János, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy a tagállamok demokratikus intézményrendszerének az erősítése helyett a demokratikus ellenálló képességet valójában a tagállami demokratikus folyamatokba való külső beavatkozás alátámasztására használják fel.

Azzal összefüggésben, hogy az Általános Ügyek Tanácsában folyatódott Magyarország újabb, immár nyolcadik meghallgatása a 7-es cikk szerinti eljárás keretében, Bóka János emlékeztetett: az Európai Bizottság „hosszú várakozás után” lezárta azokat a kötelezettségszegési eljárásokat, amelyeket a Közép-európai Egyetemmel (CEU) kapcsolatos szabályozás, illetve a Stop Soros törvénycsomaggal kapcsolatban indított. 

Ezek a kötelezettségszegési eljárások megszűntek, az uniós bizottság ugyanis maga is megállapította, hogy a jelenleg hatályos magyar szabályozás ebben a körben mindenben megfelel az európai uniós jognak.

A civil szervezetek támogatásával és átláthatóságával kapcsolatos, 2020-ban indult, folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárással kapcsolatban a miniszter közölte: a vonatkozó törvénymódosítást a magyar parlament 2022-ben elfogadta. Az uniós bizottság azóta nem jelzett olyan további aggályt, amelyet a magyar kormánynak figyelembe kellene vennie, vagy a jogalkotót terheli – mondta.

 „Várjuk, hogy ez az eljárás minél hamarabb lezáruljon” 

– jelentette ki.

A június végén esedékes uniós csúcsértekezlet előkészítését célzó tanácsi megbeszéléssel kapcsolatban Bóka János egyebek mellett közölte: Magyarország támogatja azt, hogy az Európai Tanács foglalkozzon a nyugat-balkáni helyzettel. „Bízunk abban, hogy az Európai Unió vezetői pozitív üzenetet tudnak küldeni a régiónak, jelezve, hogy a jövőjük az Európai Unióban van” – fogalmazott.

Végezetül elmondta, Magyarország ugyancsak támogatja azt a svéd javaslatot, amely a határokon átnyúló szervezett bűnözést mint biztonsági és jogállamisági kihívást kívánja az Európai Unió napirendjére tűzni. Magyarország is úgy látja, hogy a szervezett bűnözéssel kapcsolatos küzdelem sok területen európai feladat, ideértve például azokat a szervezett bűnözői csoportokat, amelyek az illegális migrációt szervezik az Európai Unió külső határain kívül – tette hozzá nyilatkozatában az európai ügyekért felelős miniszter.

(MTI/Mandiner)

Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Matthys

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
metálgitár
2025. május 28. 07:55
Aki bármilyen munkakörben - legyen az képviselő, pártember, újságíró, színész, zenész, "influenszer", "aktivista", stb. - pénzért politizál, az nem civil, hanem hivatásos politikus. Ez ennyire egyszerű.
tapir32
2025. május 28. 06:00
Magyar Péter a „Bármi megfelel, ha elhiszik” elv alkalmazója. Ez a felelőtlen a politizálás legalja! A társadalom egymásrautaltságok hálózata. Szabályok segítségével tartja fenn a társadalom az emberek közötti viszonyokat. A szabályok felrúgása a társadalom bomlasztása és működésképtelenné tétele. Destrukció. A szabadság halálát az egyéni szabadságot minden határon túl kiterjesztő liberalizmus hozza el. Egoizmus. A szabadság csak határok között van értelmezve. A határok közmegegyezés által húzatnak meg! A gátlástalan hazudozás nem az eszesség megnyilvánulása hanem, szociopátia. Egyúttal, a butaság beismerése. Azért kell a hazudozás mert, tisztességes úton semmire sem menne. Ha csak egy mérce van, az egyén bármi áron megszerzett sikere, akkor az erkölcs és azzal együtt a társadalmat fenntartó kooperációs szabályok is felszámolódnak. Ez a társadalom vége. Magyar Péter ezt az ideológiát hirdeti.
Ehetős Odó
2025. május 27. 23:32
Az EU vezetésében több bolsi van, mint annak idején az SZKP Központi Bizottságában.
Ehetős Odó
2025. május 27. 23:29
A hurok szorul (valaki körül), félanalfabéta firkászok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!