Trump bejelentette: ott lesz Ferenc pápa temetésén

Az elnök a közösségi oldalán írta meg a részvételi szándékát.

Gyásznapot a kormány rendeletben hirdethet a társadalmat mélyen megrázó katasztrófák, illetve kiemelten fontos személyek halála miatt. Jelenleg még akad pár kérdés a szombati nap kapcsán.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Ferenc pápa temetésének napja nemzeti gyásznap lesz Magyarországon. Ezt Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes közölte a kormany.hu-val. Semjén arról is beszélt, hogy a Köztársasági Elnök és a Miniszterelnök kondoleáló levelet küldött Kevin Farrell bíborosnak. A miniszterelnök-helyettes nyilatkozatában hangsúlyozta,
Ferenc pápa a béke embere volt, törekvései összhangban álltak Magyarország békepárti álláspontjával.
Azóta kiderült, április 26-án, szombaton helyezik örök nyugalomra a katolikus egyház hétfőn elhunyt vezetőjét Rómában, a szokásoktól eltérően a pápa úgy rendelkezett, hogy ne a Vatikánban, hanem a Santa Maria Maggiore-bazilikában temessék el. Ennek értelmében a meghirdetett gyásznap április 26-a lesz.
A HVG ennek kapcsán összeállítást közölt arról, hogy mit jelent pontosan a nemzeti gyásznap, és mi történik e napon. Mint írták, jogszabályi definíciója szerint a gyásznap
a társadalom egészét, illetve annak jelentős részét érintő megrendülés és az ezt kifejező kegyeleti megemlékezés”.
Hozzátették, hogy gyásznapot a kormány rendeletben hirdethet a társadalmat mélyen megrázó katasztrófák, illetve olyan személyek halála miatt, akik a nemzet érdekében végzett munkásságuk, közéleti tevékenységük okán kiemelkedőnek bizonyultak.
Ismertették, hogy Magyarországon jelenleg két állandó gyásznap van: október 6-át és november 4-ét, vagyis az aradi vértanúk emléknapját és az 1956-os forradalom leverésének évfordulóját nyilvánította korábban gyásznappá a kormány.
Majd azzal folytatták, hogy a fenti két állandó napot leszámítva a rendszerváltás óta összesen nyolcszor hirdettek gyásznapot Magyarországon. Ezek közül négy alkalom valamilyen tragédiához, négy pedig egy konkrét személy halálához kötődött. Előbbiek közé tartozott az 1999-es deutschlandsbergi buszbaleset, a 2002-es móri bankrablás, a 2015-ös párizsi terrortámadás, illetve a 2017-es veronai buszbaleset áldozataira emlékezés.
További érdekesség, hogy ezek közül csak kettő emlékezett meg magyar személyről:
Antall József mellett Puskás Ferenc temetésének napjára hirdetett gyásznapot a kormány 1993-ban, illetve 2006-ban.
Mellettük a 2010-es szmolenszki légikatasztrófában életét vesztő Lech Kaczyński lengyel államfő haláláról, valamint II. János Pál pápa 2005-ös haláláról emlékezett meg ilyen módon a kabinet.
Ferenc pápa temetésének napja tehát a kilencedik gyásznap lesz a sorban. Az erről szóló rendelet szerint szombaton a Parlament előtti nemzeti zászlót ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadás mellett vonják majd fel, ezután félárbócra eresztik, a középületekre pedig kiteszik a fekete zászlót. Előírás emellett, hogy
az iskolákban megemlékezzenek a gyásznapról, a nyilvános szórakozóhelyeken pedig „korlátozható” a zene- és műsorszolgáltatás az adott gyásznapra vonatkozó rendeletben foglaltak szerint.
A lap itt még felidézte, hogy legutóbb, II. János Pál pápa halálakor a kormány arra kérte fel a műsorszolgáltatókat és a nyilvános szórakozóhelyek, vendéglátóhelyek üzemeltetőit, hogy „biztosítsák a (…) nemzeti gyásznap méltóságát”, az állampolgárokat pedig arra buzdították, tisztelegjenek az elhunyt egyházfő emlékének.
Ha a szombati gyászanappal kapcsolatban bármilyen újabb információban jutunk, arról mi is tájékoztatjuk majd olvasóinkat.
Nyitókép: ANWAR AMRO / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az elnök a közösségi oldalán írta meg a részvételi szándékát.
Ezt is ajánljuk a témában
Tizenöt éve történt a szmolenszki katasztrófa, amelyben elpusztult a lengyel kormány és hadvezetés színe-virága.