Kimondhatjuk: megvan az év legjobb sorozata – megnéztük a Hunyadi összes részét!

Felkészültünk mindenre, de még így is ért meglepetés. Ledaráltuk a méltán népszerű Hunyadi második felét, és leesett az állunk.

Dr. Neuman már 1968-ban felhívta rá a figyelmet, hogy a felmelegedés akár az emberiség végét is jelentheti. Mert ha egy gombafaj a The Last of Us módján fejlődik, mi vesztünk.
Csak egy talk show, 1968-ból. A téma a vírusok és különböző betegségek veszélye. Ám miközben kollégája a vírusoktól retteg, a The Last of Us epidemiológusa, Dr. Neuman, a gombák okozta veszélyekre hívja fel a figyelmet. Szerinte a gombák nem ölni akarnak, viszont módosítják az elménket. A doki által felvázolt kép pedig valóban rémisztő: „Van egy rovarokat támadó gomba. Bejut a hangyába például. Átmegy a hangya keringési rendszerén, egészen az agyáig, elárasztja hallucinogénekkel, és rákényszeríti az akaratát. A gomba irányítani kezd: utasítja, hova menjen és mit tegyen, mint egy bábjátékos a marionett bábut.”
A gombáknak élelem kell, ezért elkezdik felfalni a gazdatestet. A hangya húsát a sajátjával pótolja. De nem hagyja meghalni az áldozatát. Nem.”
– mondja el Dr. Neuman a The Last of Us első epizódjának elején
„Életben tartja a bábját, megakadályozva a lebomlását. És ugyan a gombák nem élik túl, ha a gazdatest belső hőmérséklete meghaladja a 34 Celsius-fokot, és még nincs is okuk rá, hogy fejlesszék a hőmérséklet-tűrésüket, de mi van, ha ez megváltozik? Mi van, ha a világ lesz egy kicsit melegebb? Nos, az már ok a fejlődésre. Egyetlen génmutáció és egy tömlősgomba, candida, anyarozs, Cordyceps, aspergillus: bármelyikük képes lehet beleásni magát az agyunkba, és átvenni az irányítást nemcsak milliók, milliárdok felett is. Milliárdnyi mérgezett elméjű báb, tartósan egyetlen közös célra állítva: minden egyes élő embernek átadni a fertőzést.” Mi pedig veszítünk – ezzel a nem túl vidám kezdéssel indult 2 éve az HBO, avagy a Max sikerszériája.
Ezt is ajánljuk a témában
Felkészültünk mindenre, de még így is ért meglepetés. Ledaráltuk a méltán népszerű Hunyadi második felét, és leesett az állunk.
De mi is ez a The Last of Us? Neil Druckmann játéka 2013-ban jelent meg, kizárólag PS3-ra, a Sony exkluzívjaként pedig instant klasszikussá vált. Története a gombafertőzés és az apokalipszis legelején kezdődik, mikor Joel Miller (Pedro Pascal) szörnyű módon elveszíti lányát, Sarah-t. Azután évtizedek telnek el, a férfi szinte androidként végzi munkáját a létrehozott erődvárosok egyikének közösségében, mikor az elnyomó militáns erőkkel szemben álló Tűzbogarak megkérik rá, hogy egy árva kislányt vigyen el egy laborba, mivel ellenálló a fertőzéssel szemben, így véréből kinyerhető az ellenszer. Joel és Ellie halálos utazása így veszi kezdetét.
Biztos akad, aki azt gondolja, hogy a videójáték és a sorozat, mint formátum, kifejezetten hasonló, pedig nincs így. A videójátékot a megszabott irányvonal ellenére te irányítod, aktív részévé válsz, míg egy sorozatot nézve külső szemlélő maradsz. Éppen ezért nem egyértelműen jó ötlet egy, a túlélésre összpontosító történetet TV-re ültetni, hiszen míg a játékban magad harcolsz és küzdesz minden pillanatban az életben maradásért, a TV-képernyőn ebbe semmi beleszólásod nincs. Mégis, minden hibája ellenére a The Last of Us 9 epizódos első évada kimondottan nagy siker lett. És már itt is az április 14-én induló második évad, amelynek megnézhettük első, 1 órás részét.
Az első évad legnagyobb hibái:
A The Last of Us első része Joel és Ellie egymásra találásáról, az apai és a leány karakterek kapcsolatáról szólt. Hogy vesztettek el mindent, majd kényszerűségből hogyan ragadnak egymás mellett, ezzel újra felelősséget vállalva és felelevenítve a szeretetet. Joel rengeteget változik, méghozzá előnyére, majd amikor a szükség és Ellie érdeke újra úgy hozza, ismét elmerül a lelke legnagyobb mocskában. Ami nem menti fel tettei alól, de máris jobban értjük azokat. Ráadásul mindez valahol a katarzist és a lezárást szolgálja.
Ezzel szemben a folytatás semmi más, mint egy gyűlölettel, agresszióval és már-már gyilokpornóval teli bosszúsztori.
Kevés értelmetlenebb folytatást ismerek – becsülettel végigjátszottam, mikor 2020-ban teszteltem, de számos eleme irritált. Leszbikus szál, totális gyűlölet-propaganda, miközben az alkotók Abby képében behoztak egy olyan új karaktert, akiben semmi nőiesség nincs, az első másfél órában a feje tetejére állítja a világod egy olyan tettel, amire nincs mentség, majd még Ellie-vel is szembe fordítják, akiből nem mellesleg egy idegbeteg fúriát csinálnak. Innentől az egész játék feleslegessé és értelmetlenné vált, legalábbis számomra. Éppen ezért a szerintem átlagosan közepes-jó első évad után az ebből a játékból készült második évadot sem vártam.
Már csak azért sem, mert a már felsorolt problémákon felül a The Last of Us-sorozat a Joel és Ellie közötti szálon felül semmi újat nem tudott felmutatni. Videójátékként ez működött, de egy olyan médiumnál, ahol a The Walking Dead ennél sokkal mélyebbre ment, de még A kór (The Strain) is élvezetesebbnek bizonyult, a gombafertőzött zombiszerű mutánsok már csak másodhegedűs szerepében játszhatták el az apokaliptikus hattyúdalt.
Ezt is ajánljuk a témában
Mi van akkor, ha már úgy tűnik, hogy nincs remény, a hittel és bizalommal pedig a vezetők akarnak visszaélni, hogy mindent kisajtoljanak az emberekből? Itt a Book of Carol.
Legalábbis az első, 1 órás epizód, amelyet a Max Magyarország jóvoltából moziban, eredeti hanggal, feliratosan nézhettem meg. És őszintén élveztem. Nagy változások mondjuk, nem történtek, így Ellie-t például még mindig Bella Ramsey alakítja, de már őt is (majdnem) megszoktam, az alkotók ráadásul mintha jóvátételként a játékban abszolút nőietlen Abby egészen lányos színésznőre bízták (Kaitlyn Dever – Nincs, aki megmentsen).
A sztori mindenesetre követi a 2020-as, második játék eseményeit, így Joel és Ellie már egy kis oázisban éldegél az elbomló világról tudomást sem véve, a hegyek között, egyfajta új civilizációban. Más kérdés, hogy Joel közelmúltjának károsultjai revansot akarnak venni, így felbukkannak a környéken. A heves vérmérsékletű Ellie is sokakat magára haragít, de nem Dinát, a kedves lányt, akivel úgy tűnik, több is alakul a barátságnál – a rossz hír viszont, hogy a lányok a falakon túl egy olyan fertőzöttbe botlanak, aki mintha vadászna, taktikázna és gondolkodna, ami merőben új a gombafertőzött egyedeknél.
Akad itt még egy jó fej, idősebb, kicsit alkesz nő, Gail is, akit Catherine O'Hara zseniálisan alakít, és persze Joel testvére, Tommy, aki a férfi jobbik fele.
Ezt is ajánljuk a témában
A gyerekeinkért bármit megtennénk. De mi van akkor, ha ezek a kamaszok már egészen más életet élnek, más nyelvet beszélnek, mint mi gondoljuk?
Sok minden az első epizódból nem derül ki, ez csak egy felvezetés ahhoz a haraggal és erőszakkal teli pokoljáráshoz, amely felé a sorozat a játék ismeretében tart. Hogy pontosan mi történik, jönnek-e üresjáratok vagy lesz-e az első évad harmadik epizódjához hasonlóan direkt polgárpukkasztó epizód, az szintén a jövő zenéje. Leszbikus szálat viszont már az első részben is kapunk, erre mindenki készüljön fel.
Maxon debütál az HBO videójátékból adaptált sikersorozatának második évada
Nem mellesleg, így húsvét felé közeledve nem bánnám, ha egy merész lépéssel most jó irányba fordítanák a történetet, ezúttal nem szolgai módon másolva a játékot, amivel kimaradhatnánk nem kevés embertelenségből. Mert a The Last of Us Part II ahhoz a kliséhez tér vissza, a medve-analógia módjára, hogy bár veszélyesek, de talán nem a fertőzöttek a legrosszabbak, hanem mi magunk, az emberek, ezzel leértékelve önmagunkat, miközben az egót elűzve, tiszta valójában pont az ellenkezőjét kellene hirdetnünk. Hiszen mind értékesek vagyunk. Remélem, a The Last of Us második évada is tartalmaz értéket.
A The Last of Us második évadának első epizódja 2025. április 14-étől látható a Max műsorán, majd hetente kerül fel új epizód. A harmadik évad pedig már be is lett rendelve, így semmiképpen sem maradunk folytatás nélkül.
Nyitókép: Max