Így néz ki Magyarországon a baloldali egyetemi cancel culture

2024. november 16. 15:03

Szakmai szempontból rendben volt Orbán Balázs doktori disszertációja, de politikai okokból mégis az elkaszálása mellett szavaztak az ELTE-n, amelynek tanszékvezetője önmaguk „arcon hányásáról” posztolt, amiért Orbán Balázs egyáltalán náluk doktorizhat.

2024. november 16. 15:03
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

Nyitókép: Mandiner archív

„Erkölcsi összeférhetetlenség” miatt ketten nemmel szavaztak, egy személy pedig tartózkodott az ELTE doktori tanácsának tagjai közül, amikor Orbán Balázs doktori eljárás megindítására irányuló kérelméről szavaztak. 

A miniszterelnök politikai főigazgatója ugyanis az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának doktorjelöltje is egyben, ahová a megfelelő képzés után A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel nyújtotta be disszertációját.

Márpedig ez igen ritka, az idei 21 fokozatszerzésre irányuló határozatból kizárólag Orbán Balázsnál merült fel, hogy nem egyhangúan támogatták a doktori eljárás megindítását.

Az egyébként jellemzően egyetemi belügyről két forrásból is értesülhetett a nagyközönség:

az egyik a 444 cikke volt, a másik Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetőjének meglehetősen durván politizáló Facebook-bejegyzése.

Ami a tényeket illeti: Orbán Balázs még politikai pályafutása előtt kezdte meg doktori tanulmányait az ELTE-n – egyébként summa cum laude itt is diplomázott 2009-ben –,

disszertációját a megfelelő módon és formában benyújtotta, azt egy viszonylag nagyobb közönség előtt egy úgynevezett szűkebb körű munkahelyi vitán pedig sikeresen megvédte.

A problémás disszertációkat jellemzően ezen a szinten szokták kirostálni; doktori iskolája válogatja, de ahol problémát látnak a dolgozatban, azt általában itt szokták jelezni. 

Értesüléseink szerint Orbán Balázs munkahelyi vitáján érdemi kifogást senki sem emelt, kizárólag támogató véleményeket kapott, a tanszék egyöntetű véleménye az volt, hogy a doktori disszertáció megfelelő, Orbán Balázs doktori fokozatszerzési eljárásba léphet.

Mindezt egyébként úgy, hogy információink szerint a doktori iskola egyébként kiemelt figyelmet fordított arra, hogy minden téren elkerülje az összeférhetetlenséget, a bíráló bizottság névsorát böngészve pedig még Unger Anna, a Partizánnál és a Szabad Európa Rádiónál is szakértőként megjelenő politológus neve is szemet szúrhat – vagyis Orbán Balázs munkahelyi vitájának bírálói nehezen lennének pozitív elfogultsággal vádolhatóak. 

Mindezzel együtt a védés sikeresen lezajlott, számos szóbeli és tucatnyi írásbeli támogató hozzászólással, az opponensi vélemények is kedvezőek voltak.

Ezután következett az említett doktori tanácsi határozat. Ez a lépés ilyenkor általában merőben formális, adminisztratív, mint arról a 444 forrásai beszámoltak, ezért furcsa, hogy itt nem egyhangú volt a döntés, hanem kettő nemleges szavazat és egy tartózkodás volt. A 444-nek erre – mármint a doktori tanács nem egyhangú döntésére – egy jóindulatú olvasója hívta fel a figyelmét. Zárójel: akinek minden bizonnyal semmi köze ahhoz a három anonim forráshoz, aki mindezt megerősítette a lapnak, és akiknek szintén bizonyosan semmi köze ahhoz a két személyhez, akik nem támogatták a politikus doktori eljárás megindítására irányuló kérelmét.

A lapnak a három forrás konkrétan megerősítette, hogy „a dolgozat szakmai szempontok alapján rendben volt”, szerintük „elvi problémák merültek fel”. Mégpedig az, hogy „a nemmel szavazók erkölcsi összeférhetetlenség miatt döntöttek így”. Szerintük ugyanis

„az ELTE egy ilyen hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, ezért nem fogják tudni objektívan megítélni a dolgozatot, attól tartva, hogy negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet”.

Vagyis teljesen függetlenül attól, hogy a dolgozat egyébként kifogástalan volt, arra hivatkozva, hogy szerintük nem tudják azt objektíven megítélni, inkább tettek egy jelzésértékű kísérletet annak elkaszálására.

Noha, mint mondták a 444-nek „jogszabályellenes lenne erkölcsi okokra hivatkozni”. Emellett sajnálkoztak egy sort azon, hogy „jogszabályilag nem tehették meg, hogy a kérelmet elutasítsák, mert amikor Orbán Balázst felvették a doktori képzésbe, vállalták, hogy végigviszik a folyamatot”.

Illetve kifejtették: „Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely ezt az összeférhetetlenséget kezelni tudná.”

Egyébként hozzátehetjük: az, hogy aktív politikusok, vagy politikai szereplők doktori fokozatot szereznek, illetve tudományos kutatói vagy oktatói tevékenységet végeznek, egyáltalán nem szokatlan sem jobb-, sem baloldalon. Utóbbiak közül például az LMP-alapító, később párbeszédes Tordai Bence politikusi pályafutásával párhuzamosan nyolc esztendeig volt a Budapesti Kommunikációs Főiskola adjunktusa; a szocialista Vastagh Pál az ELTE-n és az ÁVF-en is oktatott, ráadásul gyurcsány Ferenc miniszterelnöki tanácsadóként, illetve utóbbi intézménynek főigazgatója is volt egy ideig.

Noha ez eddig nem szúrta az illetékesek szemét, most úgy látszik, Orbán Balázs esetében egészen máshogy látják a dolgot.

Hogy mennyire kizárólag a politikáról szól mindez, azt mi sem bizonyítja jobban, mint Polyák Gábor, az egyetem Média és Kommunikáció Tanszékének tanszékvezetőjének önleleplező Facebook-posztja.

Ebben olyasmiket ír, miszerint

„a kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be”,

vagy hogy

„ezek elrabolták az országunkat, elvették a gyerekeink jövőjét, szánalmassá és nevetésgessé tettek minket”.

Illetve számon kéri a kollégáit olyanformán, hogy „miféle jogászi szakmai ethosz ez, miféle állampolgári tartás? Miért a legsötétebb múltat mutatjuk példként a jövő értelmiségének? Miért hányjuk arcon magunkat?”.

Vagyis gerinctelennek és szervilisnek bélyegzi azokat, akik nem akartak elkaszálni egy mindenki szerint szakmailag rendben lévő dolgozatot politikai okokból.

Noha szerinte ezt kellett volna tenni: „a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re.” Végül közli:

„az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD fokozatot”.

Vagyis politikai okokból a lehető legjobb lenne valakit eltörölni a cancel culture nyugaton jellemző hagyománya szerint, mert ő és egy szűkebb kör ezt így indokoltnak tartja, hogy minden lehetséges eszközzel le kell sújtani egy általa nem kedvelt politikai szereplőre, félresöpörve minden szakmai és jogszabályi érvet.

Mindezt egyébként azon az egyetemen, amelynek rektori köszöntőjében egyébként az áll, hogy azt „a tudományosság, a magas színvonal iránti feltétlen elkötelezettség” fogja össze sokszínűségében. Illetve, hogy az ELTE-nek „a kompromisszumok nélküli tudományos kiválóságot kell képviselnie, amely adott esetben kényszerűen akár csak a legszűkebb szakmai közösséget tarthatja szem előtt”. S nem mellesleg ahol olyan tantárgyak szerepelnek a curriculumban, mint „Egyenlő bánásmód és antidiszkrimináció”.

S mindezt az összeférhetetlenség-érvelést attól a Polyák Gábortól láthatjuk, aki a Mérték Médiaelemző Műhely vezetőjeként a 2022-es ellenzéki kormányprogramot segített összeállítani, s aki ekkor minderről azt mondta a Telexnek: „érzése szerint a civil tevékenységével nem fér össze az, hogy mostantól egy politikai oldal közös véleményét kell képviselnie, az akadémiai tevékenységgel azonban igen”.

A poszt alatt jelenleg mintegy négyezer reakció látható, a legtöbb valamilyen tetszésnyilvánítás; köztük például Földi András, vagy a Márki-Zay Péter által az ellenzéki alkotmánymódosításokat kidolgozó egykori csapat tagjaként is ismert Fleck Zoltán jogász-szociológus – ők mindketten tagjai az inkriminált határozatot két nemleges szavazattal meghozó doktori tanácsnak. De tetszését fejezte ki például a Transparency International vezérigazgatója is, csak hogy a politikai értékközösség világos legyen.

***

Az egyetem időközben elhatárolódó közleményt is kiadott, amelyben azt írták, „elhatárolódnak minden olyan megnyilvánulástól, amely az Eötvös Loránd Tudományegyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemünkön tanulhasson vagy kutathasson. A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE”.

 

Összesen 138 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kovács Ubul
2024. november 16. 20:12
A miniszterelnök politikai főigazgatója ugyanis az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának doktorjelöltje is egyben, ahová a megfelelő képzés után "Для Путина!" címmel nyújtotta be disszertációját.
hidegenhagy
2024. november 16. 20:00
Ez a tanszékvezető bemutatta, hogy milyen a morális pöcegödör alján létezni. A szakmaiságához nem értek (és nem is érdekel), de vezetőként bemutatta, hogy politikai alapon ítél meg másokat és nem a valós teljesítményük szerint. Ma 'csak' egy politikust, holnap egy hallgatót, holnapután a kollégáit. Nemhogy vezetőnek, de tanárnak is alkalmatlan. Szégyen, hogy az ELTE megtűri az ilyen oktatókat. Szégyen, hogy a ballibbant kommentelők meg támogatják - bár nem meglepő, ezek aztán tényleg igazi liberálfasiszták.
nesztekjobbrol
2024. november 16. 18:43
1. nem kaszaltak el semmit 2. a tanszekvezeto, akit a 444.hu idezett nem is a jogi karon dolgozik, hanem vmi bolcsesz, semmi koze az egeszhez Azaz a Mandi megint hazudozik. Orbanbalazs egy gusztustalan partseggnyalonc, de joga van doktorizni, azert abban erosen remenykedem, hogy egyetemen nem akar tanitani egy ilyen gennygoc De akkor minek neki a doktori ?
Mich99
2024. november 16. 18:41
A Moslék szarrá tesz mindent...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!