A történelem folytatódik: Orbán Viktor Törökország elnökével tárgyalt a békéről Ukrajna, Oroszország és Kína után
A magyar kormányfő a magyar békemisszió támogatását kérte Washingtonban.
Horváth József szerint Donald Trump béketervének előkészítésében is része lehet „a magyar útnak”.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala
Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója volt a Hír TV Napi aktuális című műsorának vendége szerdán este. A műsorvezető felvezetésében emlékeztetett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is találkozott a washingtoni NATO-csúcson, és azt kérte, Erdogan támogassa a békemisszióját, tekintettel arra, hogy eddig Törökország volt az egyetlen sikeres közvetítő a háborús felek között. Horváth József elmondta, hogy valóban a törökök voltak eddig a legsikeresebb közvetítők, hiszen a gabonaszállítási egyezményt a Fekete-tengeren „ők ütötték nyélbe”, és velük hajlandóak voltak leülni mind az oroszok, mind az ukránok.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar kormányfő a magyar békemisszió támogatását kérte Washingtonban.
A biztonságpolitikai szakértő ezután felidézte, hogy a magyar miniszterelnök múlt heti diplomáciai körútján a türk országok képviselőivel is találkozott, melynek szintén tagja Törökország. Horváth szerint arról sem szabad megfeledkezni, hogy a NATO-ban a törökök bírnak a második legnagyobb hadsereggel, „így nagyon nagy súlya van a szavuknak” a szervezeten belül. „Ezért fontos az, hogy a NATO-tanácskozás előtt a két vezető négyszemközt tárgyalt, és sok szempontból azonos álláspontra helyezkedett” – hívta fel a figyelmet.
A műsorvezető ezt követően ismertette Orbán Viktor elmúlt napjait, mely során találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, majd Moszkvába látogatott Vlagyimir Putyinhoz. Ezt a két állomást követte Peking, most pedig Washington. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy pár hete Magyarországon járt Donald Trump fia is. E felsorolás után azt a kérdést tette fel Horváth Józsefnek, hogy mernek-e következtetéseket levonni azzal kapcsolatban, hogy a magyar miniszterelnök milyen tárgyalásokat készíthet elő.
Az, hogy lassan két és fél éve folyik ez a háború, és úgy tűnik, hogy a Nyugat mindent egy lapra tett fel, és nem számol azzal, hogy ennek a következményei az Uniót, egész Európát milyen szinten érintik”
– mondta a szakértő, majd azzal folytatta, hogy „mielőtt a magyar miniszterelnök ezt a diplomáciai nagyhetet elindította, azzal, hogy a NATO főtitkárát tájékoztatta erről, megmutatta, hogy
Magyarország a NATO-nak egy megbízható szövetségese.
Nem tesz semmi olyat, amiért a szervezet ellenkezett volna. Ez nagyon fontos a diplomáciában, és a NATO-n, mint egy katonai szervezeten belül, ezzel a miniszterelnök egy komoly gesztust tett” – jegyezte meg.
Reagált arra is, hogy Magyarországon járt Donald Trump fia. „Ebből kifolyólag merjünk arra is bátran gondolni, hogy Trump, mint elnökjelölt tud arról a tárgyalási körről, amelyet megtett a magyar miniszterelnök. Mint ismert Trumpnak az az elképzelése, ha nyerne, egy nap alatt, egy hét alatt, egy hónap alatt, de rövid időn belül békét teremtene, így ennek az előkészítésében is része lehet ennek a magyar útnak” – hangsúlyozta a szakértő.
Orbán Viktor most úgy érkezett Washingtonban, hogy információkkal rendelkezik elsőkézből az oroszok és a kínaiak álláspontjáról.
Ilyen rajta kívül most nincs a NATO-n belül” – emelte ki Horváth József.
A teljes beszélgetést alább tekintheti meg:
Ezt is ajánljuk a témában
Kijev, Moszkva, Peking és Washington – az EU soros elnökségét átvevő Orbán Viktor szinte minden fontos helyszínen megerősítette háborúellenes üzenetét, konkrét javaslatot téve a fegyvernyugvásra
Ezt is ajánljuk a témában
Ifjabb Donald Trump szerint elég volt a háború finanszírozásából.