A idei évben a nemzetpolitika középpontjában a határon túli magyarság hálózatainak fejlesztése és koordinálása lesz – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára hétfői sajtótájékoztatóján. A politikus felidézte: tavaly novemberben a Magyar Állandó Értekezlet novemberben arról döntött, hogy 2024 az „együttműködő nemzet éve” legyen, ennek szellemében hirdeti meg az idei programokat a nemzetpolitikai államtitkárság. Kiemelte,
az együttműködés különösen fontos most, amikor a világban egyre nagyobb káosz uralkodik.
Az államtitkár szerint két legfontosabb cél, hogy minél több emberhez, különösen a fiatalokhoz el tudják vinni a nemzetpolitika ügyét, valamint az, hogy minél az, hogy minél több határon túli magyarnak tudják biztosítani a szülőföldön maradást. Az idei év három jelszava ezért: „támogató közösség”, a „megtartó szülőföld”, és az „együtt a nemzet”.
A határon túli magyarság „hálózatosodásának” szempontjából kiemelten fontosak az oktatási intézmények, az önkormányzatok, a sportegyesületek, valamint a média is.
Az államtitkárság idei programjai is elsősorban ezeket a szervezeteket célozza meg. Idén is folytatódik a Szülőföldön Magyarul Program, amelynek keretében tavaly több mint 220 ezer fiatalt támogattak. A Kőrösi Csoma Program és a Petőfi Programok is folytatódnak, előbbi keretében már ki is választották azt a 25 fiatalt, akik 9 hónapot tölthetnek a magyar diaszpóra közösségekben.
Az államtitkár szerint kiemelt helyen kezelik a kárpátaljai magyarság helyzetét is.
A háború kezdete óta egyetlen programot sem szüntettek meg,
sőt azon dolgoznak, hogy bővítsék azokat, és további programokat igyekeznek kidolgozni az ottani magyarság megsegítésére. Ennek értelmében idén is elindítják a Kárpátaljai Szociális Programot.
Kérdésre válaszolva Potápi beszélt arról is, hogy az ukrajnai gabonahelyzet a kárpátaljai termelőket is sújtja, mivel rendkívül alacsonyak a felvásárlási árak. Hozzátette
az amerikai befektetők már megjelentek ebben a térségben is, ugyan még nem akkora mértékben, mint Ukrajna többi részén.
A politikus kifejtette: az egyik legfontosabb feltétele, hogy növelni tudjuk a szülőföld „megtartó” erejét az, hogy a termőföld magyar kézben maradjon, ezért igyekeznek minél nagyobb támogatást nyújtani a határon túli magyar vállalkozóknak is. Tavaly a Megtartó Szülőföld Program keretében 3000 vállalkozót tudtak támogatni. Idén megrendezésre kerül majd a IX. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozók Találkozója is.