Óriási mennyiségű uniós forrás jöhet hazánkba
Révész Máriusz előadásában kifejtette: a kormány a múlt héten elfogadta a víziturisztikai stratégiát, amelynek részleteit egy színes tájékoztató anyagban október végén teszik majd közzé.
Több mint hatmillió vendég fordult meg a főszezonban a magyar szálláshelyeken, továbbra is Budapest a legnépszerűbb.
„A magyar turizmus és a Balaton is köszöni szépen jól van” – jelentette ki az elmút időszak kritikáira is reagálva Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igazgatóságának elnöke, a nyári turisztikai szezont értékelő szerdai sajtótájékoztatón.
Mint mondta, nagyszerű nyári hónapokon vagyunk túl,
több mint 6 millió turista érkezett a magyarországi szálláshelyekre, összesen 17,1 millió vendégéjszakát eltöltve.
Ez 1 százalékkal haladja meg a tavalyi és 6,3 százalékkal az eddigi rekordot jelentő 2019-es adatokat.
A külföldi vendégek száma 2,6 millió volt, míg 3,6 millió magyar foglalt szálláshelyet az országban a nyári hónapokban.
Guller Tamás elmondta, hogy a pandémia alatt a belföldi turizmus felé billent az inga, de ez nem volt egészséges. Mostanra azonban helyreállt a belföldi-külföldi turisták közötti egyensúly. Az ügynökség igazgatója szerint minden remény megvan arra, hogy a magyar turizmus legjobb éve legyen az idei.
A főbb számok:
Ahogy Kincses Áron, a Központi Statisztikai Hivatal elnökének szavaiból kiderült,
az idei augusztus is erős hónapon volt: 2,3 millió vendég fordult meg a hazai szálláshelyeken.
„Hat százalékkal több külföldi érkezett hozzánk a nyár utolsó hónapjában, amely elsősorban az Atlétikai Világbajnokságnak köszönhető” – mondta a KSH elnöke.
Budapest turisztikai szálláshelyein a külföldi vendég-éjszakák 46 százalékát regisztrálták, a legnépszerűbb téréség pedig a Balaton volt, 23 százalékos részesedéssel.
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke elmondta, hogy bár nehezen indult a balatoni szezon, de a végére a helyére került minden, így megnyugtató a helyzet. A magyar szállodaipar nagyon eredményes szezont zárt idén. „Régóta vártuk hogy a főváros visszatérjen a korábbi szintre és ezen a nyári rendezvények nagyon sokat segítettek” – mondta Flesch Tamás. Az árakkal kapcsolatban hangsúlyozta:
Budapest nem drága nemzetközi összehasonlításban és ez igaza szállodák áraira is.
Tájékoztatás szerint 2019 nyarához képest a szállodák is 5 százalékkal több vendéget fogadtak a Balatonnál, és nemcsak a külföldiek (+4 százalék), de a hazai turisták közül is többen (+5 százalék) választották a magyar tengert a főszezonban.
Guller Tamás közölte: „Az erős nyári eredmények mellett a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatainak köszönhetően már látszanak a szeptemberi számok is, amelyek szerint a vendégéjszaka-fogalom január- szeptember között már közel 33 millió volt. Ez országosan 1,2 százalékkal múlja felül a 2022-es értéket, és mindössze hajszálnyival kevesebb mint 2019-ben.”
Az MTÜ igazgatósági elnöke szerint céljuk, hogy 2030-ra évi 20 millió vendéget fogadjon hazánk, akik 50 millió vendégéjszakát töltenek el a magyarországi szálláshelyeken.
Nyitókép: Az épülő BalaPort szállodakomplexum Balatonfüreden. (Fotó:MTI/Vasvári Tamás )