Érdemi eszmecsere vagy „süketek párbeszéde”?
Bár a kondicionalitási tárgyalások eredményeit a Magyarországról szóló jogállamisági jelentésnek tükrözne kellene, esélyes, hogy a politikai előítéletek kerekednek majd felül.
Mráz Ágoston Sámuel szerint a bizottság jelentése egyoldalú, és érdemben nem konzultáltak a magyar jobboldallal.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója a Magyar Nemzetnek adott interjúban beszélt az Európai Bizottság Magyarországról készített jogállamisági jelentéséről. Szerinte már az is problémás, hogy Magyar Gábor a jelentést készítő delegáció kapcsolattartója, mert szerinte elfogultság áll fent az ő személye miatt. Ráadásul az Európai Bizottság nem reagál a magyar jobboldali intézmények fél éve elküldött tiltakozására. Hozzátette, a hazánkat bíráló jelentésben többnyire balliberális panelek jelennek meg, és mindaddig nem számíthatunk objektív elbírálásra, amíg Magyar Gábor felel a vizsgálatért.
Mráz a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy a magyar konzervatív szervezetek azért tiltakoztak, mert a bizottság jelentése szerintük egyoldalú, és érdemben nem konzultáltak a magyar jobboldallal.
A Nézőpont Intézet igazgatója szerint mindez nem meglepő, tekintve, hogy Magyar Gábor, a jelentés előkészítő delegációjának kapcsolattartója ezer szállal kötődik a baloldalhoz és közismerten elfogult a jelenlegi kormánnyal szemben.
Két héttel ezelőtt érdeklődtem az EB magyarországi képviseleténél, hogy miért nem válaszoltak a levelünkre. Miután utánanéztek, kiderült, hogy elküldték Brüsszelbe a levelet, amely valószínűleg Magyar Gábor íróasztalán landolt, ám ő egyszerűen nem reagált rá
– fogalmazott az igazgató. Ezt követően, a jelentés megjelenése után Magyar Gábor e-mailben köszönte meg a Nézőpont Intézetnek az együttműködést.
„Erre a konzervatív intézetek nevében azt a választ küldtem, hogy szó sem volt együttműködésről, ám Magyar erre a levélre sem válaszolt. A személyes e-mail-címére elküldtem a februári levelünket is, amelyre eddig ugyancsak nem válaszolt” – fejtette ki Mráz Ágoston Sámuel.
A Nézőpont Intézet igazgatója rámutatott: amit Brüsszel a jobboldali szereplőkkel folytatott konzultációnak igyekszik beállítani, az pusztán névleges interakció volt.
Mráz szerint az egész jogállamisági vizsgálatot komolytalanná teszi, hogy egy elfogult, előítéletes, a magyar kormánnyal szemben elfogadhatatlan nyilatkozatokat tevő személy vizsgálja a jogállamiságot.
„Ez a függetlenség szellemével teljesen összeegyeztethetetlen, ezért a februárban kelt levelünkben azt is kértük, hogy váltsák le Magyar Gábort, ne ő foglalkozzon a jogállamiság kérdésével és továbbra is ezt szeretnénk elérni” – vélekedik az intézetvezető.
Ezt is ajánljuk a témában
Bár a kondicionalitási tárgyalások eredményeit a Magyarországról szóló jogállamisági jelentésnek tükrözne kellene, esélyes, hogy a politikai előítéletek kerekednek majd felül.
MTI/Koszticsák Szilárd