Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság a DK igazságügyi szakértőjét egy év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását két évre felfüggesztette. Ihász az utolsó szó jogán az ügyészséget és a bíróságot is kiosztotta. Az ítélet nem jogerős.
Ítéletet hirdetett ma első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság Ihász Sándor volt fővárosi főügyész büntetőperében.
Az egykori ügyészségi vezetőt, a Demokratikus Koalíció igazságügyi szakértőjét, azzal vádolták, hogy törvényi kötelességét megszegve nem adta át azokat a bizonyítékként felhasználható dokumentumokat a nyomozóhatóságnak, amelyeket a Fenyő-gyilkosságban felbujtással vádolt Gyárfás Tamástól kapott még 2017 novemberében, és
A Nap TV egykori tulajdonosa segítségért fordult az akkori főügyészhez, átadva neki az ő és Portik Tamás közötti telefonbeszélgetések felvételeinek leiratát, amelyet egy ismeretlen személy juttatott el neki. A felvételeket a már több bűncselekmény miatt elítélt Portik Tamás rögzítette.
Ihász vallomása szerint Gyárfás jogi tanácsot kért, hogy tegyen-e feljelentést. Az egykori médiavállalkozó ugyanis amiatt aggódott, hogy ha a rendőrséghez fordul, akkor az ügy kikerül a sajtóhoz és újabb fenyegetések érhetik.
A legutóbbi tárgyaláson a perbeszédek hangzottak el, amelyek során az ügyészség hivatali visszaélés miatt
miután álláspontja szerint a bizonyítékok alátámasztották a vádat, és ezeket Ihász nem tudta megcáfolni a bírósági eljárás során.
Ihász – aki végig tagadta bűnösségét – pénteken szólalhatott fel az utolsó szó jogán és ebben gyakorlatilag mindenkit kiosztott. Először az eljáró bírót „tette helyre”: emlékeztette, hogy az utolsó szó jogán való beszéde előtt külön felszólalási joga is van, majd nehezményezte, hogy felszólalása után még aznap ítéletet hirdetnek. Így az eljárást szerinte nem lehet sem függetlennek, sem pártatlannak nevezni, hiszen így már gyakorlatilag csak az ítélethez fűzhet megjegyzést, ami már kész volt a felszólalása előtt. Azt is hangsúlyozta, hogy aki nem érti ennek az ügynek a politikai motívumait, az nem tud tényszerű, objektív döntést hozni.
Az én lelkiismeretem tökéletesen tiszta – szögezte el.
Nekem nincs mit megbánnom – hangsúlyozta a volt főügyész. Ihász szerint nem vádlottnak kellene lennie, hanem sértettnek.
Az egykori ügyészségi vezető szándékosan konstruáltnak, szelektívnek és időzítettnek nevezte az ellene indult eljárást. „Kikérem magamnak ezt a nyomozást!” – mondta Ihász, aki többször visszatért önmaga szakmai és emberi kvalitásaira. Mint mondta, ő maximálisan szavahihető, sem megzsarolni, sem megvenni nem lehetett soha. Ő összesen öt kormányt – baloldalit és jobboldalit – szolgált ki főügyészként – utalt elfogulatlanságára a DK igazságügyi szakértője.
Ezért a volt főügyészt egy év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását két év próbaidőre felfüggesztette.
A bíróság egyetértett az ügyészség álláspontjával és nem fogadta el a vádlott védekezését. Ihász Sándor a cselekmény, az iratok átadásának időpontjában hivatalos személy volt, fővárosi fellebbviteli főügyész. Gyárfás nem véletlenül kereste meg őt, hiszen tudta, hogy a főügyésznek van rálátása a Fenyő-gyilkosság ügyére – érvelt a bíró.
A vádlott ismerte az iratokat, így tisztában volt vele, hogy Gyárfás érintettsége felmerült az ügyben – hangsúlyozta a bíró, hozzátéve, hogy ezt több bizonyíték is alátámasztja, így például amikor találkozott a Fenyő-ügyben évekig nyomozó Kovács Lajos nyugalmazott rendőr ezredessel, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának úgynevezett „döglött ügyek osztálya” egykori vezetőjével.
Ihász tudott arról is, hogy a Gyárfás által neki átadott dossziéban lévő iratok bizonyítéknak számítanak a Fenyő-ügyben. Ezért ezeket át kellett volna adnia nyomozóhatóságnak, nem pedig a szekrényében őriznie.
Az ügyészség tudomásul vette az ítéletet, míg Ihász és védője felmentésért, illetve enyhítésért fellebbezett. A volt főügyész az ítéletet megalapozatlannak, az indoklást iratellenesnek és az ebből levont jogkövetkeztetést törvénysértőnek nevezte.
Az ügy másodfokon a Fővárosi Törvényszéken folytatódik.
Nyitókép: Ihász Sándor a bíróságon (Fotó: Ficsor Márton/Mandiner)