Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A csütörtöki Eurostat adatok szerint a 20-64 éves korcsoport foglalkoztatási rátája hazánkban javult legnagyobb mértékben a pandémia előtti szinthez viszonyítva.
Szalai Piroska a Kossuth rádióban nyilatkozott a hazai női foglalkoztatás helyzetéről. Elmondta, hogy
A csütörtöki Eurostat adatok szerint a 20-64 éves korcsoport foglalkoztatási rátája hazánkban javult legnagyobb mértékben a pandémia előtti szinthez viszonyítva – állítja a szakértő. 2019 második negyedévében még 75,2% volt, míg 2021 ugyanezen időszakában már 78,6% lett e korcsoport foglalkoztatási rátája. Jelenleg az uniós átlag 73%, a magyar adat több, mint 5 százalékponttal jobb az átlagnál, így már a hatodik helyen állunk a tagállamok rangsorában. 2010-ben még az utolsók voltunk.
Uniós szinten is kimagasló a két nem rátája. A férfiaké negyedik, a nőké nyolcadik a szakértő szerint. A női ráta növekedése a 2019-es azonos időszaki szinthez képest 5,6, a férfiaké 1 százalékpont. A nők javulása messze a legjobb Európában, a férfiaké a negyedik legnagyobb. Az unióban a férfiak átlagos rátája még 0,6 százalékponttal rosszabb, mint a pandémia előtt volt, a nők már egy hajszállal, azaz 0,1 százalékponttal jobbak.
A magyar munkaerőpiac gyorsabban javult, mint az unió többi országában – tájékoztatott a szakértő. Mindez elmondása szerint egyrészt azért, mert
s már 2020 harmadik negyedévétől elértük a pandémia előtti 2019-es csúcsévünk azonos időszakának szintjét. Szerinte az egyik legnagyobb indok azért, amiért a nők vissza tudtak térni a munkaerőpiacra az az, hogy idén a magyar gyorsabb átoltottság hatására az iskolák korábban indulhattak. Kijelentette a szakértő, hogy szinte minden ágazat gyorsan regenerálódott, így aztán nemcsak megtartották, hanem teremtettek is új munkahelyeket főként az iskolákban most végző fiataloknak.
Nyitókép: pixabay