Szakértő: Ha jobboldali jelölt nyer Lengyelországban, továbbra is marad egy választói kötőfék Donald Tuskon
„Teljes jogi anarchiához vezette Donald Tusk és hatalmi gépezete Lengyelországot” – jelentette ki Rosonczy-Kovács Mihály a vasarnap.hu-nak.
A liberális mainstream számára megemészthetetlen és elfogadhatatlan a két patrióta kormány politikája – mutatott rá a külügyminiszter lengyel kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján.
„Egy magyar külügyminiszternek mindig különös megtiszteltetés lengyel kollégáját fogadni” – mondta Szijjártó Péter Zbigniew Rau lengyel külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: „a legszorosabb szövetségesünk Európában Lengyelország”, rámutatva, hogy a magyar külpolitika érdekérvényesítő képessége mindig nagy mértékben múlik a V4-ek erején, ezért a magyar külügy fókuszában mindig ott van a magyar-lengyel kapcsolatok erősítése.
Szijjártó Péter az Európai Bizottság migrációs paktumáról szólva elmondta: „elutasítjuk ezt a paktumot, ami egy migrációt inspiráló dokumentum, amely azzal a veszéllyel fenyeget, hogy újabb migrációs hullámok indulhatnak meg Európa irányába, amelyek a mostani helyzetben nemcsak biztonsági, de egészségügyi kockázatot is jelentenének”. A külügyminiszter szerint a paktumban szponzorált visszatérítésnek hívják a kötelező letelepítési kvótát, így „ez a paktum továbbra is a régi rossz elveket követi, amelyek kezelni akarják a migrációt a megszüntetés helyett”.
A külügyminiszter rámutatott, hogy
– ennél a témánál maradva Szijjártó Péter bejelentette, hogy Lengyelországgal közösen létrehoznak egy közös összehasonlító jogi intézetet, amely a kellő jogi biztonságot, bázist és tudást fogja felhalmozni „a liberális ideológiai elnyomással szemben”. Mivel a világjárvánnyal szemben az első hullám során jól működtünk együtt, a jogi intézet létrehozása mellett egy a világjárvánnyal szembeni, visegrádi koordiánációs központ felállítását is kezdeményeztük, Lengyelország vezetésével – tette hozzá a miniszter.
Budapest-Varsó gyorsvasút
Visszatérve a magyar-lengyel gazdasági kérdésekhez a miniszter hangsúlyozta: „a jövőben még szorosabb gazdasági együttműködést fogunk folytatni”. Ehhez kapcsolódóan Szijjártó Péter bejelentette azt is, hogy egy Budapest-Varsó gyorsvasút kialakításáról döntöttek, aminek az előkészítéséről szóló tárgyalások már jelenleg is zajlanak.
„Számomra természetes dolog volt, hogy az első kétoldalú látogatást Budapesten érdemes kezdeményezni” – kezdte beszédét a lengyel külügyminiszter. Zbigniew Rau rámutatott, hogy a két nemzet barátságának történelmi alapjai vannak, példaként említve a Varsói csatában történteket, amelynek éppen idén ünneplik a 100. évfordulóját Lengyelországban. „Amikor arról beszélünk, mi kapcsol minket össze, akkor mi lengyelek nagy hálával emlegetjük azt a tényt, hogy a legnehezebb időszakban Magyarországról érkeztek a lőszertartalékok. A többi európai országból jövő reakció kevésbé volt ennyire határozott” – emlékeztetett a lengyel külügyminiszter.
A V4-ek fontosságáról
Zbigniew Rau a V4-ekről szólva kijelentette: „tisztában vagyunk azzal, hogy senki más nem tud törődni a mi érdekeinkkel, mint mi magunk. Jelenleg is számos infrastrukturális projekt köt minket össze, közösek a kibertörekvéseink, és az energetikai infrastruktúra területén is sok közös projektünk van, amelyekről részletesen tárgyaltunk is”. Ezen projekteket összegezve Zbigniew úgy fogalmazott:
„össze fogjuk kötni erőinket és törekvéseinket azért, hogy ennek a régiónak az országai egyre közelebb kerülhessenek egymáshoz”.
A fehéroroszországi eseményeket említve elmondta: „tisztában vagyunk azzal, hogy a belarusz társadalom szeretné megvalósítani saját választásait, alkotmányos jogaikat, társadalmi jogaikat és senki közülünk nem próbálja megmutatni Fehéroroszországnak az ő útjukat”. Hozzátette: „maguk szeretnék kiválasztani a jövőjüket, mi csak segíthetjük őket ebben, ezt fogja szolgálni a belarusz csomag”. Ezt a csomagot Mateusz Morawiecki fogja bemutatni az Eerópa Tanács ülésén, a V4 nevében – tette hozzá.
Az Európai Bizottság migrációs paktumáról szólva a lengyel külügyminiszter azt mondta: „ha elfogadnánk ezt az javaslatot, az azt jelentené, hogy sem a befogadó országok nem választhatnák meg, hogy kikkel szeretnének együtt élni, sem a migránsok nem választhatnának, hogy hol szeretnének élni”. Zbigniew Rau végezetül úgy fogalmazott: „amikor együtt tevékenykedünk Európa ezen részén, akkor a lehetetlen dolgok valósággá válhatnak”.
(Mandiner)