Itt az új miniszterelnöki javaslat: le a térképolvasással, le a nyelvtanulással!
A GPS úgyis elnavigálja az embert – véli Európa leginnovatívabb régiójának zöldpárti vezetője. Francesca Rivafinoli írása.
„Évszázados értékeinket, hagyományainkat megőrizve folytatjuk utunkat. Rajtunk a sor, hogy fejlesztéseinket a természet és a közösség fenntarthatóságnak rendeljük alá” – mondja a Soproni Egyetem új rektora, Fábián Attila.
A Soproni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma augusztus 1-től prof. dr. Fábián Attila egyetemi tanárt bízta meg a Soproni Egyetem irányításával. Dolgozószobájában kérdeztük a nagy hagyományokra visszatekintő egyetem új vezetőjét.
Pluzsik Tamás interjúja.
***
Nem Sopronban született, hogyan került a városba?
Tiszaföldváron születtem, de csak a születésemet követő néhány nap köt ehhez a városhoz. Szüleim Szolnokon éltek, édesapám újságíró, édesanyám pedig testnevelő tanár volt, én is ebben a Tisza-parti városban nőttem föl. Ének-zenei tagozatos általános iskolába jártam, ami a mai napig meghatározza az érzelemvilágomat, kötődésemet a zenéhez és a színházhoz. Az ország akkor öt legjobb gimnáziuma közé tartozó Varga Katalin Gimnázium matematika-fizika tagozatos osztályában érettségiztem 1984-ben. Nagyszüleim egy kis alföldi faluban, Jászkarajenőn laktak, ahol sokat voltam náluk gyerekként. Nagyapám megbecsült pedagógus volt, szigorú, de meleg lelkű ember, nekem is nagyon sok tanítást adott. Tőle örököltem a matematika és a természet tiszteletét, szeretetét. A szüleim tisztessége, műveltsége, kíváncsisága és nyitottsága a világra voltak a legmeghatározóbbak az eddigi életem során. Tizennyolc éves koromig a tanulás mellett a sport határozta meg a mindennapjaimat. A Szolnoki MÁV ifjúsági válogatott kerettag kardvívója voltam, Köves Mihály mesteredző kezei alatt, ahol a küzdeni tudás iskoláját is kijártam. Érettségi után az Erdészeti és Faipari Egyetemre jelentkeztem, ahol 1990-ben kaptam kézhez erdőmérnöki diplomámat. Három csodálatos gyermekem van: Dániel, aki kiváló tervező grafikus művész, Anna lányom, aki végzős jogászhallgató Győrben, nagyszerű szervező, kitartó és tehetséges hölgy lett; Balázs aki negyedéves jogász hallgató szintén Győrben, nyílt, segítőkész és szorgalmas férfivá vált. Mindhármukra nagyon büszke vagyok.
Melyek voltak szakmai életútjának fontosabb állomásai?
Szinte napra pontosan harminc éve dolgozom az egyetemen. A végzést követően az Erdészeti Üzemtani Tanszéken, Somkuti Elemér professzor úr mellett kezdődött egyetemi pályafutásom, majd a tanszéki munka mellett elvégeztem a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen az Ipargazdasági Szakot, így hamarosan átkerültem az akkor induló Közgazdasági és Vezetésfejlesztési Intézetbe, mely Gidai Erzsébet professzorasszony Sopronba érkezését követően átalakult az egyetem Közgazdaságtudományi Karává. Nem felejthető, történelmi pillanat 1995, amikor mindössze hét hallgató mellett hárman voltunk csupán oktatók. Winkler András és Németh Károly professzor urak előrelátását dicsérte a közgazdász képzés soproni elindítása. 2000-ben lettem a vezetője a Nemzetközi és Összehasonlító Gazdaságtani Tanszéknek, később a Nemzetközi és Regionális Gazdaságtani Intézet igazgatója. 2017-ben vehettem át egyetemi tanári kinevezésemet. Professzorként Kosztka Miklós egykori tanárom hitvallását követem. Négy cikluson át voltam dékánhelyettes, majd abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy öt éven át, 2018-ig a kar dékánja lehettem. Kezdeményezésemre a kar felvette Lámfalussy Sándor világhírű, ráadásul soproni származású magyar közgazdászprofesszor nevét. Egyetemi oktatói munkám mellett rövid ideig az Emberi Erőforrások Minisztériumában az egészségügyi gazdálkodásért és intézményfelügyeletért felelős helyettes államtitkárként dolgoztam. Nagyon sokat tanultam, és egyúttal sok tanulsággal is szolgált számomra ez az időszak.
Fábián Attila
Az alapítványi működésből fakadóan milyen változások várhatóak az egyetem életében?
Nagy lehetőség és igazi kihívás előtt áll az egyetem, hisz egyrészt a kuratórium élén olyan szakemberek állnak, akik úgy a szakma, mint a gazdálkodás területén elismert szakemberek, másrészt pedig olyan fejlesztési forrásokban reménykedhetünk, amivel teljességgel megváltozhat az egyetem arculata. Ez nem azt jelenti, hogy a legfontosabb oktatási területeinkben változás történne, hanem azt, hogy a némiképp lelassult időt a 21. század körülményeihez és elvárásaihoz igazodva szeretnénk felgyorsítani, úgy az oktatásban, kutatásban, mint az infrastrukturális feltételek javításában. Az eddigiekhez hasonlóan továbbra is lesznek államilag finanszírozott képzéseink. Az oktatók és a dolgozók számára szeretnénk olyan teljesítményorientált ösztönző rendszert kialakítani, melynek segítségével új termékek, tudományos eredmények születnek majd és egyetemünk versenyképessé válik. A Soproni Egyetem már most is kincseket rejt, de szeretnénk elérni, hogy a város és polgárai büszkék lehessenek ránk.
Milyen jövőjép fogja vezérelni a Soproni Egyetem rektoraként?
Sportbéli hasonlattal élve, hogy egyetemünk, a Soproni Egyetem, a magyar felsőoktatás „meglepetés csapata” legyen, hogy rövid időn belül felkerüljünk arra a világtérképre, amin a fenntartható fejlődés szempontjait maximálisan szem előtt tartó egyetemek szerepelnek. Ez az úgynevezett GreenMetric World University Rankings, melyben olyan szempontok szerepelnek, mint környezetbarát hulladékhasznosítás és -minimalizálás, a környezetbarát közlekedés, a megújuló energiák használata, a zöld felületek nagysága, az egyetemi polgárok környezettudatos életmódja és még sorolhatnám. A botanikus kertünket szeretnénk olyan nyitott arborétummá varázsolni, amely igazi fellélegzést nyújt majd minden hozzánk betérőnek. Úgy remélem, hogy hamarosan minden feltétel adott lesz terveink megvalósításához: rajtunk a sor, hogy mindezt megvalósítsuk és fejlesztéseinket a természet és a közösség fenntarthatóságnak rendeljük alá. Ebben számítok a hallgatóságunkra, és valamennyi kollégám támogatására. Évszázados értékeinket, hagyományainkat megőrizve folytatjuk utunkat.