A Tisza-vezér nem építeni, hanem rombolni akar – és ebben rendkívül ügyes
De hol húzódik az erőszak határa? Meddig elfogadható ez a fajta magatartás? Nagy Ervin írása.
A Magyar Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a barométer átállítása a sárga mezőbe logikátlan és megalapozatlan lépés volt, közölte a hvg.hu.
Az Indexet tulajdonló alapítvány vezetője szerint nincs külső befolyás, és nem zsarolta a kirúgott főszerkesztőt a függetlenségi barométer zöld zónába való visszaállítása miatt, írja a hvg.hu. Szerinte Dull Szabolcs nem tudta belátni, hogy egy cég működéséről van szó, a függetlenségjelző barométer sárga zónában tartása és a „turbulenciák” pedig üzletileg ártanak a cégnek.
Nem azért hívta találkozóra Dull Szabolcs Index-főszerkesztőt, hogy kirúgja – mondta a hvg.hu-nak Bodolai László, a Magyar Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke. Azt akarta vele megbeszélni, ki hogyan látja a vezetői felelősség kérdését az Indexben kialakult helyzetben. Bodolai szerint Dull csak a szerkesztőséggel és a „sajtószabadsággal” szembeni felelősségét volt hajlandó elismerni. Azt nem akarta belátni, hogy egy cégről is szó van (és azon keresztül egyébként a szerkesztőségről is). Elismerte, vitáztak arról, hogy nem érti, miért nincs a zöld tartományba a lap függetlenségét jelző barométer – álláspontja szerint a barométer átállítása a sárga mezőbe logikátlan és megalapozatlan lépés volt.
Az elmúlt hetekben már többször szó volt arról, hogy a barométer sárga mezőben tartása és a folyamatos felhajtás üzleti értelemben ront a cég helyzetén, mivel bizonytalanságot kelt a potenciális hirdetőkben.
Ezért egyeztetések folytak a feltételekről és garanciákról, arról, mihez köti a szerkesztőség a mutató visszaállítását a zöld mezőbe. De semmiféle zsarolás nem volt – állítja Bodolai, aki azt nyilván nem tudhatja, hogy a főszerkesztő fejében mi játszódott le. Egy pontban nem tudtak dűlőre jutni: Bodolai nem engedte, hogy Dull a felállítandó felügyelő bizottságnak bejegyzett tagja legyen, de tanácskozási joggal részt vehetett volna az üléseken. Ehhez a pozícióhoz egyébként Dull sem ragaszkodott, inkább a szerkesztőség igénye lett volna az ilyen felállás.
„Úgy érzem magam, mint a pilóta, akinek úgy kellene leszállnia a repülőgéppel, hogy közben a legénység veri szét a hajtóművet és a vezérsíkot” – jellemezte saját helyzetét. A főszerkesztőnek nincs jogi felelőssége a cég működését illetően, a tulajdonosnak viszont van.
Miután nem tudtak megegyezni, Dull Szabolcsnak felajánlották a munkaviszonyának közös megegyezéssel való megszüntetését, valóban egy „jelentős” végkielégítéssel – az ajánlat azonban nagyjából ugyanaz volt, mint amivel a lap korábbi főszerkesztői távoztak – hangsúlyozza Bodolai.
(hvg.hu)