Boros: A béremelkedés nem az inflációt serkenti, hanem a gazdaságot

2018. november 18. 09:43

Folyamatban volt és van egy jelentős béremelkedés, ez azonban nem az inflációt serkenti, hanem a gazdaságot – mondta Boros Imre közgazdász az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában.

2018. november 18. 09:43

Boros Imre szakértőt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy a Központi Statisztikai Hivatal szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a nyers adatok szerint 4,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint 5 százalékkal nőtt az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Boros Imre elmondta: a GDP-növekedés nem a multinacionális tőke növekedéséből származik, hanem alapvetően „belső faktorokon jön létre”, a növekvő vásárlőerő hajtja. Hozzátette: a belföldi turizmus növekedése sem nemzetközi hatásokra jön létre.

(MTI)

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2018. november 18. 23:46
A szolgáltatások inflációja, amelyikeket legjobban érinti a béremelkedés éves szinten 1,9% volt. https://www.portfolio.hu/img/upload/2018/11/u3-20181108.png A fő növekedés az üzemanyagokból és az élelmiszerekből származik, amelyikeknek világpiaci ára van, a maginfláció 2,6% a jegybank 3%-os célja alatt van.
realista
2018. november 18. 17:22
Béreket emelni akkor reális, ha a termelékenység, a gazdaság növekedése megteremti hozzá az alapot. Nálunk ez fordítva van, itt a béremeléstől várják a gazdaság fellendülését. A probléma ezzel az, hogy a fedezet viszont nincs meg hozzá, ezért nem véletlen, hogy Matolcsyék új bankjegyeket bocsájtottak ki, és ennek egyetlen indoka lehetett - így feltünés nélkül higíthatták a pénzt, ezzel teremtve fedezetet (mert a pénzhamisítás csak kamu indok, mindössze néhány húszezrest hamisítottak, de ezzel is gyorsan lebuktak). A plusz pénzzel rögtön növekszik ugyan a vásárlóerő, az inflációs hatás viszont csak késleltetve jelentkezik.
Pelso j.
2018. november 18. 16:43
Látta valaki a műsort? Egyben maradt az arca, amikor ezt mondta?
Szotyola
2018. november 18. 12:47
A jelenlegi bérnövekedés egy lufi. Nincs mögötte gazdasági teljesítmény. Ugyanolyan halva született ötlet, mint a Jobbik bérúniós kezdeményezése. Németországban azért keres az egyszeri alkalmazott ugyanabban a pozícióban és munkakörben 6-szor annyit, mint itthon a magyar alkalmazott, mert adott idő alatt legalább 6-szor produktívabb munkát végez. Legalább 6-szor több értéket állít elő és legalább 6-szor hatékonyabban teszi. Tehát van a munkája mögött teljesítmény, amiből kitermeli a bérét és még profitot is termel. Ami javakat megtermel, azt pedig főleg külföldön értékesítik. Vagyis külföldről áramlik be a pénz az adott ország gazdaságába, ezért van pénz béremelésre, életszínvonalra, szociális ellátásra, infrastruktúrára, oktatásra egészségügyre stb. Ez működőképes és fenntartható modell. De Magyarországon nem így működnek a dolgok. Nekünk nincs iparunk, ami magas hozzáadott értékű exportcikkeket állítana elő. Az ide települő külföldi multik miatt működik úgy-ahogy a gazdaság. A magyar milliárdos réteg jórész állami beruházásokból él, nem ad el semmit külföldre (tisztelet a nagyon csekély kivételnek). Gyakorlatilag az történik, hogy az országon belül egyik zsebünkből a másik zsebünkbe pakolgatjuk a pénzt és csodálkozunk, hogy nem szaporodik. Az állami beruházásokkal mesterségesen felpörgetett gazdaság egy légvár. Nincs piaci hasznuk. Kirakatberuházásnak jók, de gazdasági szempontból többet ártanak, mint használnak. Szóval felesleges nyugati bérszínvonalról álmodozni. Az elmúlt harminc évben Antalltól Gyurcsányon át Orbánig bezárólag senki nem tett egy kapavágást sem azért, hogy életerős, magas hozzáadott értékű exportcikkeket előállító magyar multik jöjjenek létre. Lett viszont Közgépünk meg Mészárosunk. Ezek a cégek tényleges piaci versenyben, világviszonylatban, állami megrendelések nélkül azonnal megszűnnének. Majd ha hosszú évtizedek alatt lesz saját autógyárunk, saját számítástechnika iparunk, bele tudunk szólni a high-tech iparba és sorolhatnám, akkor lehet majd beszélni magas bérszínvonalról. Addig marad az önámítás. Jelenleg afelé haladunk, hogy ez a felfelé pörgő spirál sorra be fogja dönteni a magyar KKV-ket és csak a külföldi multik fognak talpon maradni. Ők tudják majd kitermelni és megadni a magasabb bért. Viszont ők hatékonyan és kevés emberrel dolgoznak ezért drasztikusan meg fog ugrani a munkanélküliség. A minimálbér viszont törvényileg van meghatározva és nincs az a kormány, aki nem emelné, hanem elkezdené csökkenteni a minimálbért. Szörnyű nagy zakó lesz ebből, főleg ha megcsappannak az úniós források. Fel kéne fogni, hogy nem lehet Mercedesszel járni, ha önerőből csak Trabantra telik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!