Világháború a zsidók ellen
Eddig is sokan utálták a zsidókat. De világháborút nem vívtak ellenük, mint 2023. október 7-vel kezdődően.
Szakály Sándor, a Veritas Intézet igazgatója szerint a Horthy-korszak zsidó törvényei csak jogkorlátozással jártak, jogfosztásról nem volt szó. De mi a véleménye erről Heisler Andrásnak, a Mazsihisz világi elnökének? Megkérdeztük tőle.
Szakály Sándor, a Veritas Történeti Intézet igazgatója szerint a zsidó törvények Magyarországon csak jogkorlátozást jelentettek, nem pedig jogfosztást. Önnek mi erről a véleménye?
Szakály Sándor már korábban is tett olyan kijelentéseket, amelyek finoman szólva is aggályosak voltak számunkra. A zsidók 1941-es, első deportálását Kamenyec-Podolszkijba, amely egyben a halálos ítéletüket is jelentette, pusztán idegenrendészeti intézkedésnek nevezte. Ilyet a holokauszt után, az első tömeggyilkosságról nem lehet mondani akkor sem, ha akkoriban így hívták. Ez minimum kegyeletsértés, a holokauszt relativizálása. Most újra egy olyan nyilatkozatot tett, ami mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Szakály kijelentésének az igaz mivoltát illetően a legautentikusabb forráshoz fordultam, az édesanyámhoz. Neki hiába próbáltam elmagyarázni, hogy Szakály szerint csak jogkorlátozást éltek át, nem jogfosztást. Ő és sorstársai, akik megjárták Auschwitz poklát, akiknek kiirtották családjuk tagjait, akik látták, hogy a gázba terelik szeretteiket, ezt nagyon másként élték meg. Szakály kijelentése történelmietlen és felháborító. A zsidók jogfosztása lépésről lépésre haladt, folyamatosan léptek életbe a zsidók elleni rendelkezések, törvények. A magyar zsidókat vagyonuktól megfosztották, megtiltották a keresztények és zsidók közötti házasságot, nem mehettek egyetemre, nem tölthettek be bizonyos állásokat. Mire elkezdődtek a deportálások, addigra egy teljesen megalázott, kifosztott közösséggé tették a magyar zsidóságot.
Úgy érzi, hogy a kijelentéssel a magyar zsidók szenvedéseit relativizálják?
Teljesen másképpen állítja be a történteket, mint ahogy az a valóságban megtörtént. Édesapámék a doni frontra kerültek fegyver nélkül, munkaszolgálatosként aknát szedtek. Századukból 3 ember maradt életben, ők is úgy, hogy a szovjet oldalra kellett menekülniük. Ezek után 6 évet volt hadifogolytáborban. Ez nem jogkorlátozás volt, hanem szándékos gyilkossági kísérlet, az életüktől akarták megfosztani őket.
Szakály elismert történésznek számít, jó szakembernek. Mit gondol, miért tesz ilyen provokatív kijelentéseket? Volt valaha kezdeményezés arra, hogy megbeszéljék ezeket a vitás pontokat?
Szakály sosem vonta vissza a kijelentéseit, zsidó vezetőként nem látom a párbeszéd lehetőségét vele. Talán majd néhány igazi történész megpróbálja észhez téríteni. Lehet, hogy sok ismerettel rendelkezik, de hogy nem jó történész, abban biztos vagyok.
A történész kijelentése egy Horthy Miklós-megemlékezésen hangzott el. Többek között az is újra elhangzott, hogy a budapesti zsidókat Horthy mentette meg azzal, hogy leállította a deportálásokat.
Sok történész között konszenzus uralkodik azt illetően, hogy Horthy nem azért állíttatta le a deportálásokat, hogy megóvja a zsidókat. Előtte 430 ezer zsidó deportálásához nem csak szó nélkül hozzájárultak, azt a magyar hatóságok tevőleges közreműködésével tették. A kutatások szerint már elő volt készítve a deportálás folytatása, tehát szinte biztosra vehető, hogy a budapesti deportálások leállítását nem emberbaráti szándékok vezették. Én úgy gondolom, hogy Horthyt úgy beállítani, mint aki megvédte a zsidókat, eszement történelemhamisítás. Nem menthető a felelőssége abban, hogy olyan antiszemita politikát engedett érvényesülni, aminek eredményeképpen 600 ezer embert pusztítottak el a holokauszt során. Rossz a visszhangja ennek a zsidó közösségen belül. S nehogy valaki azt higgye, hogy ez a zsidók fóbiája. Sokkal inkább azoké, akik félnek szembenézni a korabeli hatalom, annak vezetőjének, a kormányzónak felelősségével. E félelem börtönébe zárva próbálják a történelmet átírni, amit közösségünk már csak a sok százezer meggyilkolt magyar zsidó testvérünk okán sem engedhet meg.