Megszólalt Zelenszkij jobbkeze: Ukrajna hallani sem akar a békéről, meg amúgy se elég erősek épp
Kijev szerint hiányzik az erő, és a nyugati támogatás a béketárgyalásokhoz.
„Trianon nem a múlt – ezt nagyon fontos tisztázni. Trianon él, nem lezárt fejezet” – nyilatkozta Demkó Attila, a Máglyatűz szerzője a 888-nak. A Honvédelmi Minisztérium volt főosztályvezetője szerint a trianoni döntés valójában aláaknázza mind az Európai Uniót, mind a NATO-t.
Miközben a nyugati elit az orosz propagandától félti a hatalmát, megfeledkezik azokról az aknákról, amelyeket elődeik helyeztek el a közös Európának nevezett konstrukció alá – erről Demkó Attila, a Máglyatűz szerzője beszélt a 888-nak.
A Mandiner Demkó Attillával készített interjúját itt olvashatja.
Demkó a 888-nak elmondta, hogy bár sokan úgy gondolják, hogy a kisebbségi kérdést Európa már lezárta és jelesre vizsgázott belőle, a valóság erre sokszor rácáfol. Így történt ez szerinte Ukrajna, Moldova és Grúzia esetében is, de megtörténhet hasonló az EU-n belül – akár Romániában. A helyi kisebbségi kérdés megoldatlanságát Oroszország és az USA is rendre kihasználja.
A Máglyatűz szerzője szerint „Románia egy kézi vezérelt ország, szuverén, de nem független. Az amerikai adminisztráció szinte teljes mértékben a felügyelete alatt tartja a román politikai életet. Ez azonban feszültséget kelt az országban, hiszen megalázó, hogy ennyire átjárja az amerikai hatalom a román államvezetést és a román közigazgatási struktúrát. Az elmúlt évek tüntetéssorozatai valamilyen formában ezzel magyarázhatóak.”
„Romániában megvan a szolgálatoknak egy olyan méretű hatalma, amelyet Magyarországon el sem tudunk képzelni. Ez egy kultúra. Mindannyian tudjuk, hogy miként járta át az egész román társadalmat a Securitate és ezt teszik ma is annak utódszervezetei. Ez egy állam volt az államban már a kommunista időkben is. Szinte mindenkiről készült dosszié, aki élt és mozgott” – nyilatkozza Demkó.
„Trianon nem a múlt – ezt nagyon fontos tisztázni. Trianon él, nem lezárt fejezet” – teszi hozzá. Demkó szerint Trianon feloldható lenne úgy, ha létezne egy valódi kompromisszum Magyarország és a magyar közösségek illetve a magyar területek új birtokosai között. A tragédia szerinte az, hogy nem a kompromisszum felé haladunk, hanem inkább egyre távolodunk a megoldástól.
„Minderre a legjobb példa Ukrajna. Ott a kisebbségi kérdést a maguk módján, de megnyitották az oroszok, és ezzel Ukrajnát a csőd széléről belökték a szakadékba. Polgárháború, proxyháború és területi veszteségek. Ki akarhat ilyen jövőt magának és az országának? Mit kaptak Ukrajnától a magyarok? Ez egy fordított epizód a Brian életéből. Mit adtak nekünk a rómaiak? Mit adtak nekünk az ukránok? Mit adtak nekünk a románok?”
A Trianon után a magyarországi területeket megszerző államokban a magyarságot olyan sérelemsorozat érte, és olyan távoliak a nemzetek közötti narratívák, hogy az ellentétek áthidalása rendkívül nehéz – mondja. A trianoni döntés Demkó szerint valójában aláaknázza mind az Európai Uniót, mind a NATO-t. Az, hogy a térségbeli nemzetek között ennyi törés van, az hozzájárult ahhoz, hogy a külső erők könnyebben éket tudnak ütni közénk – zárja gondolatait.